Amikor a szív hűtlensége sújtja a házaspárt

Első ránézésre ártatlan semmiségnek tűnhet a kicsit hosszúra nyúlt esti beszélgetés az irodában vagy a csetelés a közösségi oldalakon a kollégával/kolléganővel. Azonban az érzelmi hűtlenség ugyanazokat a károkat okozhatja a párkapcsolatban, mint a fizikai megcsalás. Az alábbiakban négy jótanácsot kapunk, hogy ne essünk bele a csapdába, amikor az alkalom kopogtat a szívünk ajtaján.

Az egész egy szokásosnál hosszabbra nyúlt beszélgetéssel kezdődött, egy üzleti út során. Emma, a 38 éves stratégiai tanácsadó arra gondolt, milyen csodálatos, hogy ilyen jól megértik egymást a kollégájával. Igaz, hogy a maga részéről – talán öntudatlanul – ő is nyitott volt a bókokra. A ragyogó, szép Emma szükségét érezte, hogy vonzónak, nőiesnek lássák, hogy csodálják. „Ez mind nyilván benne volt. Élni akartam az életet, újra rezdülni, annál is inkább, mert a férjemmel, Hugóval a kapcsolatunk egy kissé lehangoló és rutinszerű szakaszba érkezett. Az volt a benyomásom, hogy többé nem történhet velünk semmi izgalmas” – osztotta meg az Aleteia-val.

Egyre tovább maradt az irodában, és rákapott, hogy a kollégájával eszmét cseréljen a közösségi oldalakon. „Volt valami részegítő a vicces és baráti beszélgetéseinkben. Mihelyt egy kicsit is kevésbé mentek jól a dolgok Hugóval, még többet fektettem ezzel a kollégával való társalgásba», folytatja. Igaz, néha felismerte a kis belső hangot, amely arra figyelmeztette, hogy átlépte a piros vonalat, de megnyugtatta magát, hogy „ez pusztán munkahelyi barátság, semmi több”. Szó sincs tehát hűtlenségről. Valóban?

A párkapcsolatban sok fajtája van a több-kevesebb hű(tlen)ségnek. Tekinteteken és gondolatokon, gesztusokon és szavakon keresztül a munkahelyen vagy az okostelefonon… Első ránézésre semmiségnek tűnhet, de a párkapcsolatok ellensége ügyesen tud játszani azzal, hogy az egyik felet a szívbéli hűtlenségig sodorja.

„Ha a megcsalás fomáit különféleképpen értelmezzük is, semmi kétség, hogy a szívbéli hűtlenség, máshogy fogalmazva az érzelmi megcsalás ugyanúgy sebezhet, mint a szexuális megcsalás. Legyen bár szó chatelésről a kollégával a közösségi oldalakon, vagy arról, hogy este kicsit tovább maradunk vele kettesben az irodában, az érzelmi megcsalás attól a pillanattól kezdődik, amikor valamelyik házas fél elmagányosodik, és tényleg szenved ettől. Ez tehát ugyanúgy megtörheti a párt, mint egy szexuális megcsalás” – fejti ki az Aleteiának Raphaëlle de Foucauld, házassági tanácsadó és a 2 perc boldogság koncepció megalkotója.

Csaknem ez következett be Emmával és a férjével is. Egy szép napon Hugónak az az érzése támadt, hogy felesége boldog izgatottsága, ahogy vacsora közben üzeneteket olvas, nem a legutóbbi kiküldetés sikerének szól. Nem is kellett sokáig várnia, hogy erről megbizonyosodjon. Egy üzenet, amit véletlenül meglátott a telefonon, felfedte a valóságot. Drámai volt a folytatás: Emma szégyenkezve ébredt rá, hogy végülis nagyon ragaszkodik a házastársához, hogy szereti Hugót. Hugó viszont úgy érezte, megbántották és elárulták. „Nem gondoltam volna, hogy egy flört, ami nem is futott le végig, ilyen szinten felforgathat egy házasságot” – ismerte el az asszony.

A titok pusztításai

A flört a kollégával/kolléganővel veszélytelen örömnek tűnhet, ami kicsit megemeli az adrenalin szintet, és ad egy pozitív lökést az egónknak. Ám ez az „ártatlan” flört könnyen valóságos intim viszonnyá alakulhat, és belesodródunk a folytatásba.

Hogy mi jelzi a vészt? Az a vágy, hogy titokban tartsuk ezt a kapcsolatot. A titkolózás átcsúszik hazugságba. Egy csapásra minden adott ahhoz, hogy megsebezzük az elárvult házastársat: az elárultságatás, a féltékenység, a bizonytalanság érzése. Utóbbiak ugyanannyira nagy horderejűek és valóságosak, mint ha fizikai megcsalással találjuk szemben magunkat. „A tartós párkapcsolathoz 3 lényeges tartópillér szükséges: a bizalom, a tisztelet és a biztonság. Hugó, Emma férje egycsapásra látta összeomolni mindhármat. Ezzel kezdődött a válság a házasságukban”, magyarázza Raphaëlle de Foucauld.

Természetesen tarthatunk fönn baráti kapcsolatokat a házasságon kívül. Már ha ezek nem okoznak fájdalmat a házastársnak. „Amikor valaki kiváltságos bizalmasa lesz az egyik házastársnak, főleg a házasságával kapcsolatban, akkor jelentősen megemelkedik a piros vonal átlépésének kockázata. Ez a fajta szívbéli, lelki hűtlenség veszélyessé válhat, mert a párkapcsolatnak fenntartott helyet bitorolja el”, elemzi a házassági tanácsadó. Hasonló veszélybe kerülhet a házaspár a közösségi hálón adódó barátságok miatt. A virtuális kapcsolatok nagyon is valóságosak abban a tekintetben, hogy sebet tudnak ejteni a másikon… nagyon is valóságosan.

Hogyan kerüljük el a lelki hűtlenkedést?

De hogyan ne essünk a lelki hűtlenség csapdájába, amikor alkalom nyílik erre? „A házasság ellenségének kis belső hangja nem fogja azt sugalmazni, hogy törj házasságot. Ez nem így megy. De lehetnek az életben olyan pillanatok, amikor kicsit túlságosan is beleéljük magunkat a várakozásba, hogy kapjunk egy baráttól vagy barátnőtől SMS-t vagy WhatsApp üzenetet. Amikor a kelleténél jobban feldob bennünket, ha intim beszélgetésbe bonyolódunk azzal a másikkal a munkahelyen. Ami teljesen ártatlannak tűnik, jelentheti akár azt is, hogy túl nagy helyet kapott a szívünkben az a személy” – jegyzi meg Paul Habsburg atya, aki jegyeseknek tart felkészítést a házasság szentségére a Notre-Dame d’Auteuil-i plébánián. Az alábbiakban közöljük a tanácsait arra vonatkozólag, hogyan tudja elkerülni a házaspár a csapdát, amikor felbukkan a hűtlenség lehetősége.

A teljes cikk elolvasható itt.

Létrehozva 2023. augusztus 10.