Mire gondolhat a miniszter? A Tízparancsolat védelmében

Valamiért sokan kérdezik tőlem (pedig semmilyen szinten nem vagyok szakértő), hogy mit gondolok az új miniszter állításáról, miszerint a Tízparancsolat megtartása megvéd a halálos betegségek 70-80 százalékától. Most leírom a véleményemet, és ha bárki kérdez, ezután már csak erre fogok hivatkozni.

A Tízparancsolat kb. 3500 éves, nem mai darab. Kőtáblákra írták, vagyis már csak “helyhiány” miatt sem tartalmazza saját magyarázatát. Viszont arra kifejezetten jó ez a tömörség, hogy lehetőséget adjon az aktualizált értelmezésre, továbbgondolásra. Nyilvánvalóan akkor juthat csak el mindenkihez évezredekkel később is, ha “avulásmentes”. Nem kell hozzá hívőnek lenni vagy az ókori Egyiptomból menekülni, önmagában is univerzális iránymutatás.

1. Uradat, Istenedet imádd, és csak neki szolgálj – konkrét jelentésén túl a parancsolat arra is indít, hogy a hitünk szerinti értelmes életcélnak éljünk, és szabaduljunk meg a szenvedélyek, tárgyak vagy személyek függéséből. Ne ezeknek a bálványainknak szolgáljunk. Minden függőség hosszú távon megbetegíthet

2. Isten nevét hiába ne vedd – a káromkodás vagy a szükségtelen esküdözés mögött álló jellemhibákra, a rosszul kommunikált indulatra, haragra és keserűségre (pláne, ha egy általunk nehezen befolyásolható entitásra irányul), sőt a valamennyire szintén ide kapcsolódó folyamatos bizonyítási kényszerre is rámehet hosszú távon az egészségünk.

3. Az Úr napját szenteld meg – ateisták és agnosztikusok számára is egyértelmű lehet az iránymutatás: szakíts pihenésre hetente legalább egy napot, amikor akár semmit sem csinálsz, csak vagy, ilyenkor a szeretteidet és többek között a saját létezésedet is ünnepled. Hívőként persze ennél még többre, a keresztény közösségi ünneplés különleges formájára hív a parancsolat. Ha valaki csak a munkájának él, és nem tud ünnepelni sem, az hosszú távon megbetegíti őt.

4. Atyádat és anyádat tiszteld – friss kutatások igazolják, hogy az egymás iránt kifejezett tisztelet a titka a jól működő kapcsolatoknak (fontosabb, mint a kommunikáció mennyisége), különösen a még fejlődő személyiség esetében, akinek szintén jár a tisztelet. A kölcsönös tisztelet hiányában végbement szomorú gyerekkori események pszichés lenyomata akár évtizedekkel később is megbetegít, a rövid élet kockázatára hívja fel a figyelmet ez a parancsolat.

5. Ne ölj – védd mások és a magad életét, ne károsítsd egyiket sem. A dohányzástól a környezetszennyezésig, a konkrét gyilkosságtól az egészségtelen táplálkozásig számtalanféle módon károsítjuk mások vagy a magunk életét, egészségét. A lehető legkonkrétabb vonatkozásában védi egészségünket e parancsolat minél jobb megtartása.

Az írás elolvasható itt.

Létrehozva 2018. május 31.