“A beszélgetés nem luxus!” – Beszélgetés Bíró László püspök atyával
A házasélet válságaival sok keresztény család találkozik, akár közvetlen, akár közvetett módon. Hogy mi jelenti a biztos alapot a nehéz helyzetben és milyen megoldással segítsünk embertársainkon vagy saját magunkon, erről beszélgettünk Bíró László püspökkel, nyugalmazott katonai ordináriussal.
Közel ötven éve pap, a keresztény családok számtalan nehézségeit látta hivatása alatt. Melyek a leggyakoribb problémák, amikkel találkozott?
Ami a hivatásomat illeti, sokszor kérdezik tőlem, hogyan tudok erről hitelesen beszélni ennyi püspöki szolgálat, ilyen hosszú cölibátus után. De már megvan a bevált válaszom, ami után nem ágálnak az emberek, és amiért előre elnézést kell kérnem a házasoktól: az orvosnak sem kell átesni minden betegségen ahhoz, hogy tudja, mivel kell kezelnie páciensét. Ugyan pap vagyok, de én is egy házasságból születtem, házasok közt nőttem fel, majd az élethivatásom során még több párral találkoztam, akik megajándékoztak a bizalmukkal. Indirekt módon tudok beszélni erről a kérdésről és ezért sokkal objektívebben, mint egy kapcsolatban lévő nő vagy férfi. Mondhatnám azt is, hogy nekem több tapasztalatom van a házasság szentségéről, mint azoknak, akik benne élnek. Ezért ma pontosan látom a családok leggyakoribb problémáit is, ami a kommunikáció és a figyelem hiánya.
Azt akarja mondani, hogy az emberek nem figyelnek egymásra, miután összekötötték az életüket?
Akár így is lehet fogalmazni, ugyanakkor még az interjú elején fontosnak tartom hangsúlyozni, hogy nem minden házasságra igaz az általános probléma. Igenis vannak jó kapcsolatok! Abban viszont igaza van, hogy a legtöbben képtelenek szüntelen figyelmet árasztani kedvesük felé.
Tegyük fel, hogy én egy házassági válságban lévő ember vagyok, és magához fordulok tanácsért. Mit javasolna?
Hogy váljon üzenetté! Benedek pápa szavait mondanám magának: minden ember Isten üzenete, ennélfogva egy házasságban Isten két üzenete áll egymás mellett. Tegye fel a kérdést: milyen üzenet maga a párja számára? Mit üzen neki nap mint nap? Talán elmondja neki, hogy mi történt a munkában, mi lesz a vacsora, milyen programot tervez hétvégére, és ez nagyon helyes, de önmagában nagyon kevés. Ahol csak logisztikai kommunikáció van és a személyes beszélgetések elmaradnak, ott a párok elidegenednek egymástól. Ezt nevezik válságnak, ami után sokan mondják, hogy ők bizony megtettek mindent, és ebből már nem lehetett kihozni többet. De ezt sosem tudtam igazán komolyan venni, hiszen mindig lehet többet tenni, a kérdés, hogy valóban akarjuk-e vagy sem. Üzenem minden házasnak, hogy a kályhában mindig lehet tüzet rakni! Vigyázzanak a kommunikációra! Ezt az őseink még tudták, amikor a férj és feleség együtt döcögtek a földre dolgozni, úgy beszélgettek, és amikor otthon voltak, ugyanezt tették. Ma erre képtelenek lennénk, hiszen ott az a rengeteg zaj (internet, televízió), a nők és férfiak reggeltől estig dolgoznak, jó, ha két szót szólnak egymáshoz.
A teljes cikk elolvasható itt.
Létrehozva 2022. augusztus 27.