A befektetés és a megspórolás ára
A cég felsővezetői a dolgozók képzésére és fejlesztésére szánt tekintélyes büdzséről vitáznak. A pénzügyi igazgató hirtelen megkérdezi a vezérigazgatót: mi lesz, ha befektetünk az embereinkbe, ők pedig elhagynak minket? A vezérigazgató rövid szünet után így válaszol: mi lesz, ha nem fektetünk be – és maradnak?
Remek gondolatébresztő, nemde? Függetlenül a mérettől, a legtöbb vállalatnál vannak munkatársak, akik leginkább egy kiszáradt fához hasonlítanak: ellátják feladatukat, végzik kiszabott munkájukat, betartják a határidőket, fölveszik a fizetésüket. De nem növekednek, nem azonosulnak a célokkal, a küldetéssel. Bár ennek több oka is lehet, gyakran egyszerűen csak elfelejtünk foglalkozni velük!
Rengeteget hallunk a személyes pénzügyi befektetések fontosságáról – hogy miképp teremtsük meg az anyagi biztonságot, hogyan készüljünk nyugdíjas éveinkre stb. stb. Azonban aligha létezik fontosabb befektetés annál, mint megosztani időnket, energiánkat, tapasztalatainkat másokkal. És ez független attól, hogy az eredményt végül mi könyvelhetjük el tényleges sikerként, vagy sem. Sokkal jobban járunk így – még ha néhány munkatársunk azonnal a jobb lehetőségek felé kacsingat is –, mintha végül olyan emberekkel lennénk körülvéve, akik messze a lehetőségeik és képességeik alatt teljesítenek.
Kijelenthetjük, hogy egy vezetőt nem az alapján érdemes igazán megítélni, mit ért el vezetői tevékenysége alatt, hanem hogy milyen örökséget hagy maga után. Folytatódik-e az építkezés, a gyarapodás, vagy megáll a cég, esetleg hanyatlani kezd? Egy odaadó vezető, aki hajlandó a szervezetéért dolgozó emberekbe fektetni, tartós örökséget hagy maga után – akár a cégnél maradnak a dolgozók, akár elhagyják azt, hogy másutt válhassanak vezetővé.
A gyenge vezetők ezzel szemben instabil, kártyavárként összeomló örökséget hagynak hátra. Örökségük haszontalan vagy egyenesen veszélyes – vagy önteltségük, büszkeségük miatt, vagy a másokba való befektetés hiánya miatt.
Földi élete során Jézus egy tucat olyan tanítványba fektetett be, akiknek kezdetben senki sem szavazott volna túl sikeres jövőt. Azonban mennybemenetelekor olyan küldetéssel bízta meg őket, amelyet a mai napig milliók követnek. Jézus egyértelmű küldetést adott nekik:
„Menjetek el tehát, tegyetek tanítvánnyá minden népet (…) tanítva őket, hogy megtartsák mindazt, amit én parancsoltam nektek” (Máté evangéliuma 28,19-20).
Pál apostol – akinek hosszú távú befektetései például Barnabás életében mutatkoztak meg –, így ír a fiatal Timóteusnak:
„És amit tőlem hallottál sok tanú előtt, azokat add át megbízható embereknek, akik mások tanítására is alkalmasak lesznek.” (Pál második levele Timóteushoz 2,2). Talán már valaki téged is tanított, fejlesztett, felkarolt, beléd fektetett. Lehetünk cégvezetők, vállalkozók, beosztott alkalmazottak, mindannyiunknak megvan a magunk hatása egy kisebb-nagyobb környezetre. Te vajon befektetsz a környezetedben található személyekbe? Ha te nem, akkor ki fog helyetted befektetni?
Forrás: Monday Manna
A KEVE Társaság a CBMC International és az Europartners társszervezete
Létrehozva 2014. május 17.