“Mária szekrénye” hiánypótló a helyi szociális szolgáltatások terén

Amikor a Mária szekrényhez újonnan érkezők először érkeznek, gyakran meglepődnek. Ez azért van így, mert a helyiség – ahol ruhákat, babaholmikat, háztartási termékeket és egyebeket kínálnak a rászoruló családoknak – inkább hasonlít egy kis boltra, mint egy tipikus szociális intézményre.

“Nagyon-nagyon szerettük volna, hogy úgy érezzük, mintha egy szórakoztató kis butik lenne, egy olyan hely, ahol méltósággal választhatod ki a kívánt dolgokat” – mondta a Pillarnak Tanya Singh, aki a szolgálatot elindította.

A Mária szekrénye az Illinois állambeli Glen Ellynben található Szent Petronille plébánia egyik szervezete. Elsősorban egyedülálló anyákat szolgál ki, akik közül néhányan nem rendelkeznek lakással, és először 2022 februárjában nyitotta meg kapuit.

Az ötlet a St. Petronille közösség szükségleteire adott válasz volt. Singh – aki szociális munkás végzettséggel rendelkezik – a plébánia keresztény szolgálat koordinátoraként dolgozott, amikor egy anyuka a plébánia iskolájából felhívta őt: Az iskola egyik családjának egyenruhákra, téli kabátokra és cipőkre volt szüksége.

Ahogy többet megtudott a helyzetről, Singh rájött, hogy a gyerekek – és még néhányan mások az iskolai közösségükből – egy állami ösztöndíjprogramon keresztül tanulnak az egyházközség iskolájában. Néhány család, mint ez a család is, éppen egy átmeneti lakhatási programból érkezett.

Így Singh elkezdett kérdezősködni.

“A szociális munkások nagyon jók a gyűjtögetésben” – mondta nevetve – “és az irodám kezdett úgy kinézni, mint egy használtcikk-bolt”.

Ahogy a helyi családok nagyobb anyagi támogatásának szükségessége világossá vált, úgy vált szükségessé egy külön erre a célra kialakított helyiség. Thomas Milota atya, a Szent Petronille plébánosának támogatásával Singh és önkéntesek kiürítettek egy helyiséget a plébánia alagsorában, amely a Mária szekrénye lett.

Most, amikor egy anyuka segítséget kér, időpontot kérhet, hogy eljöjjön a Mária szekrénybe olyan dolgokért, mint a gyermekruhák, hátizsákok vagy mosószer. Ha a közlekedés akadályozza, a plébánia önkéntese elviszi a család otthonába vagy bárhová, ahol éppen tartózkodik. Az egész folyamat bizalmas.

Míg néhány ügyfél átmenetileg, sokan rendszeresen járnak a Mária szekrénybe, mondta Peter Robinson diakónus, aki a plébánia jelenlegi keresztényszolgálati koordinátoraként vezeti a szolgálatot. Az ügyfelek háromhavonta térhetnek vissza, kivételek az olyan cikkek, mint a pelenkák, amelyekért gyakrabban is visszatérhetnek.

Idén január óta hetente körülbelül 18 családot szolgálnak ki, mondta Robinson.

A Szent Petronille plébánia tagjai nagylelkűen reagáltak a szolgálatra, tárgyakat, pénzt és időt adományoztak. Az “adományszombaton” – minden hónap második szombatján – a plébánia parkolójában a hívek leadhatják a tárgyakat. Az önkéntesek átválogatják az adományokat, és leviszik őket a Mária szekrénybe.

“Azt hiszem, sok embernek kinyílt a szeme, hogy bár Glen Ellyn egy jómódú közösség, vannak családok, akik nem ebben a rétegben élnek” – mondta Singh.

alt

Egy szélesebb hálózat része

Singh úgy tekint a Mária szekrényre, mint a környék szociális szolgáltatásainak egy darabjára, és széleskörűen együttműködik más szociális munkásokkal és intézményekkel.

Részben ez a hálózat segíti a szolgálatot abban, hogy erőteljesebb segítséget nyújtson mindenkinek, aki az útjukba kerül. A Mária szekrény befogadási folyamata során például segítenek az ügyfeleknek beiratkozni a helyi élelmiszerboltba. És olyan cikkeket, mint a WC-papír és más háztartási termékek, amelyeket nem lehet SNAP-kártyával (“Kiegészítő táplálkozási segélyprogram”) megvásárolni, raktároznak.

De rengeteg hívást kapnak az ügyintézőktől is, valamint olyan családoktól, akik egy másik szolgáltatáson keresztül szereztek tudomást róluk.

“Bárhol, ahol valaki letelepedne vagy segítséget keresne, ott vannak a szórólapjaink” – mondta Robinson.

Singh hangsúlyozta, hogy egy olyan szolgálatnak, mint az övék, a közösség igényeihez kell igazodnia, hogy elkerüljék a már rendelkezésre álló szolgáltatások megkettőzését.

“Ez nem megy gyorsan” – tanácsolta. “Tényleg időt kell szánni rá, meg kell ismerni a közösséget, meg kell ismerni a többi erőforrást, és sok időt kell azzal tölteni, hogy elgondolkodjunk azon, hogy ‘Hol vannak a hiányosságok’. És mit tudunk reálisan tenni, hogy betöltsük ezeket a hiányosságokat?””

Singh azt ajánlja, hogy aki hasonló szolgálatot szeretne indítani, tekintse meg a Walking with Moms in Need (Séta a rászoruló anyákkal) című kezdeményezést, amely az USCCB kezdeményezése, hogy segítsen a plébániáknak, hogy a nehéz körülmények között élő anyák számára erőforrássá váljanak. Bár Singh maga nem hallott a kezdeményezésről, amíg a Mária szekrény tervezési folyamatában nem volt benne, ez útmutatást nyújt annak felméréséhez, hogy milyen helyi szolgáltatások állnak már rendelkezésre, és mi az, ami esetleg hiányzik.

A plébániai közösségre támaszkodva

Bár Singhnek időbe telt, amíg a szolgálatot beindította, azóta az egész beindult.

Robinson elmondta, hogy önkéntesekből álló csapatuk – becslése szerint körülbelül 35 ember – nélkülözhetetlen volt. Sokan közülük nyugdíjas tanárok, mondta, akik szorgalmasak, szervezettek és szenvedélyesen segítenek a családoknak. Mindent megtesznek az újszülötteknek szánt ajándékokból és szükségleti cikkekből álló “újszülöttkosarak” összeállításától kezdve a polcok rendezésén és feltöltésén át a helyiségek tisztán tartásáig.

Singh megjegyezte, hogy az is segít, ha van valaki, aki szociális munkás háttérrel rendelkezik, aki el tud igazodni a szociális szolgáltatások világában és a papírmunkában is, amely a dolgok zökkenőmentes működését biztosítja.

De a Szent Petronille átlagos egyháztagja is része a missziónak. Az adományozó szombatok lebonyolításában csoportok váltakozó összetétele segít, a Kolumbusz Lovagoktól kezdve a fiatal felnőtteken át az iskolásokig (akiket ilyen alkalmakkor “Mária izmainak” neveznek).

És természetesen a szolgálat a Szent Petronille közösség nagylelkűségétől függ.

“Ők adományoznak pénzt. Élelmiszert adományoznak. Személyi ápolószereket adományoznak – épp most tettem be egy dolgot a hirdetménybe erre vonatkozóan” – mondta Robinson. “Az emberek tényleg felajánlottak mindent.”

“Egyházközségünk tagjai összefogtak ezért a szolgálatért” – erősítette meg Thomas Milota atya, a Szent Petronille plébánosa.

A Szent Petronille-ben a hely az örökös kihívás, bár Singh megjegyezte, hogy szerencsések, hogy egyáltalán van egy szabad helyiségük – még egy 100 éves pincében is, amely szerkezetileg “egy kicsit különös”.

A térbeli hiányosságok ellenére a Mary’s Closet továbbra is barátságos környezetet biztosít a családok számára.

“Sok olyan helyen jártam már, ahol az emberek szolgáltatásokat kapnak, és ez gyakran eléggé lesújtónak és egy kicsit demoralizálónak tűnhet. Én tényleg azt akartam, hogy az emberek eljöjjenek és fellélegezhessenek” – mondta. “Minden rendben lesz.”

Ez a cikk a The Pillar megoldásközpontú sorozatának része, amely az USA-szerte működő egyházközségeket mutatja be. A sorozat további részei itt olvashatók.

Forrás angol nyelven

Létrehozva 2023. november 30.