Tudat alatti befolyásoltságunk
Sok minden befolyásol minket. A környezetünk hatásait nem tudjuk teljesen elkerülni. A nyílt, egyértelmű befolyásolások ellen, amikor azok nem tetszenek, igyekszünk kibújni a hatásuk alól. De vannak tudat alatt befolyásoló tényezők, melyek ellen csak a tudatosítás után van esélyünk cselekedni, de akkor is igen nehéz a helyzetünk.
A mai társadalomban sokféle, sokirányú probléma feszül. A felszínes dolgok foglalkoztatják az emberek zömét, a lényeggel, a mélyben húzódó dolgokkal nem igazán akarnak foglalkozni ma már az értelmiségiek sem. Ez is tulajdonképpen egy tudat alatti befolyásoltság eredménye, mely a folyamatos nagy leterheltségünk révén befolyásol minket. A leterheltségünk, rohanásunk miatt nincs időnk semmi igazán lényegesre: Istennel történő beszélgetésre, imára, illetve embertársainkkal történő beszélgetésre.
Egyesek azt mondják – és nem alaptalanul –, hogy a sátán egyik profi ténykedése, hogy az időnket leköti, elrabolja. Nincs időnk, illetve nem juttatunk elég időt a legfontosabbakra. Az időnk a legdrágább, és olyan könnyen megmagyarázzuk, hogy miért kell most mást csinálni – hiszen az nagyon fontos és sürgős. Ebben a kelepcében vergődök én is, sajnos. Ha ezt felismertük, akkor van esélyünk tenni ellene, bár még így is nagyon nehéz.
Az időprés mellett van más is, mely meggyengíti emberi kapcsolatainkat. Sokszor arra figyelünk fel (aki egyáltalán felfigyel erre), hogy nem is igazán akartam olyan megjegyzést tenni a házastársam, a rokonom felé, amit tettem, de mégis az jött ki a számon. Nem is igazán tudom, hogy miért, de egyre feszültebb a hangulat közöttünk… Az ilyen dolgok mélyére látni nagyon nehéz, mégis próbálkozzunk meg vele. Lehet, hogy e mögött is fel lehet fedezni a sátáni cselvetést?
Próbáljuk kritikusan szemlélni a mai filmeket, a mai „lazításra” szánt könyveket. Vizsgáljuk meg kellő kritikával, és akkor talán megtalálunk bennük egy-egy jól elhelyezett „aknát”, mely nem véletlenül van pont úgy benne. A mai kor sátáni megnyilvánulásairól nem kell sokat beszélni senkinek, hiszen elég belegondolnunk abba, hogy az Unió miért akar mindig rosszat nekünk. Ennek az az oka, hogy mindig nekik legyen jó (az önzés megnyilvánulása), de ezt nagyon ravaszul, mindenféle szépnek látszó gondolatokkal adják el a jámbor embereknek. Ugyanez történik a média számtalan területén és a filmek, könnyed regények terén is.
Az elmúlt években egy-egy filmszemlén szóba került, hogy kb. 10-15 éve minden amerikai film, majd kicsit későbbtől az egyéb nyugati filmek is tudatosan úgy vannak felépítve, hogy az Istentől eltávolítsanak. Erről pszichológusok gondoskodnak, ebben az ő javaslataikra épít a filmvilág.
Mi vehető ki a filmekből, regényekből?
Több pontot lehet kitapintani, ha figyelmesen vizsgálódunk. Az egyik az Istentől történő eltávolításunk. A filmekbe mindenhol belecsempészik a szófordulatokon, a cselekményeken keresztül, hogy az az érzése legyen a nézőnek (olvasónak), hogy mindent meg tud oldani saját maga, emberi erővel – tehát nincs szükség Istenre. Sok film megnézése után tudat alatt bennünk marad, hogy nincs feltétlen szükségünk Istenre, hiszen emberileg szinte mindent meg lehet oldani. Ez az általános hitgyengülésnek egyik oka!
A másik szempont, mely tapintható (főként férfiak felé irányítva), az az erőszak megnyilvánulása. Olyan módon vannak adott esetben a pozitív dolgok is erőszakhoz társítva, hogy tudat alatt igen sok ember a filmek megnézése után sokkal erőszakosabban közlekedik, sokkal erőszakosabb viselkedése lesz embertársai felé. Nem tudatos ez, elvileg nem akarja, mégis így cselekszik. A menedzser világ ezt még külön magas szintre fejlesztette. Ennek technikáját külön oktatják is.
Az erőszakkal kicsit rokon a harmadik dolog, melyet egyszerűen csak „feminizmusnak” szoktam nevezni, mert ez jól rámutat a lényegre. A filmek képkockái a szövegek tálalása és megfogalmazása tudat alatt arra indítja a hölgyeket, hogy egyre több helyzetben vegyék magukhoz a vezető szerepet. Hiszen a filmekben látszik, hogy milyen ügyesen túl tudnak járni adott esetben a férfiak eszén, adott esetben a családfő helyett is milyen ügyesen lehet irányítaniuk a családot. És tudat alatt így is cselekszenek, bár lehet, hogy gondolkodva nem így tennének sokszor. Ha ezzel találkozik egy családfő, és ezt éveken át folyamatosan tapasztalja, a gyengébb alkatok vagy infarktusba, vagy alkoholizmusba „menekülnek” belső feszültségeik miatt. Ha a férfi ellenáll, mert erős alkat, akkor könnyen önsajnálatba csavarodik a feleség, depressziós lesz.
Végül az ösztönök kiélése felé irányítanak a filmek tudat alatt. Elsősorban a szexuális ösztönök, de rögtön a második helyen az étkezéshez tartozó ösztönök felé terelik az embereket – tudat alatt. „Nekem az a kis élvezet, az a kis finomság jár, megengedhetem magamnak…” gondolják sokan és cselekszenek e szerint, bár lehet, hogy sokszor tudatosan nem így tennének. A filmekből kapják az ötleteket a szexuális kihágásokra, erkölcstelenségekre is. Ez is nagyrészt tudat alatt munkálkodik férfiakban és nőkben egyaránt. Még a vetített filmek (képkockák sora) világából ismert az a „trükk”, hogy kb. minden századik filmkocka pucér nőt ábrázolt, melyet a vetítés tempójában nem látott meg az ember. A film végén viszont a férfiak zöme igyekezett minél előbb egy nőt találni magának, úgy be voltak gerjedve, és nem tudták, hogy mitől. Tipikus tudat alatti hatás. Azóta ez is továbbfejlődött…
Mindez már a rajzfilmek világánál kezdődik: pl. Az egérfogó, Az oroszlánkirály stb. A Walt Disney filmek ma már mind negatív irányba terelik a néző gondolatvilágát.
Például a jópofa macska-egér témájú rajzfilmek szép lassan, a folyamatos ölés és újra „feltámadás” után tudat alatt lerombolja az élet értékét, értékelését – a gyilkolás nem is olyan nagy baj, mert úgyis újraéled…
Nézzük meg, hogy Egyházunk tanítása tükrében hogyan is állnak ezek a tudat alatt befolyásoló témák.
Az Istentől történő eltávolításra azt hiszem egyértelmű a válaszunk. Csak az Isten tudja igazán megoldani problémáinkat, de csak akkor, ha hozzá fordulunk alázatos kéréssel, bűnbánatot felébresztve magunkban. Az alázat a ma emberének egyik legnagyobb hiánya…
Az erőszakkal szemben is elég egyértelmű a helyzet, Jézus és a Szűzanya végtelen alázatos, szolgáló szellemisége merőben ellentétes az erőszak bármilyen megnyilvánulásával, és ők a mi igazi példaképeink.
A „feminizmus” dolgaival kapcsolatban Egyházunk a Szűzanya személyét állítja elénk példaképnek, aki alázatban szolgált Jézus mellett, a keresztény szellemiség igazi mélységeinek kibontakozásáért. A családban pedig ha nincs meg a Szentírás szerinti viszony – férj úgy szeresse feleségét, hogy képes legyen meghalni érte, és a feleség engedelmeskedjen a férjének – akkor a család egyensúlya kibillen.
Az ösztönök kiélése – akár szexuális, akár étkezési téren – az önzés tipikus megnyilvánulása, mely a közösséget, az emberi kapcsolatokat bomlasztja. Ennek ellentéte a szeretet parancsának követése, az alázatos lemondás, az önuralom gyakorlása, melyet nem csak Jézus és a Szűzanya, de jellemzően minden komoly szentünk sűrűn gyakorolt. Mindig van miért felajánlani lemondásunkat.
Ha ezeket számba vesszük, akkor láthatjuk, hogy a filmek és regények tudat alatti befolyása – melyet a média is szorgosan erősít, támogat – igen komolyan hat ma a családok egységének megbomlására. Mondhatnánk úgy is, hogy valószínűleg elsődleges okozói ezek annak, hogy ma már statisztikailag is a katolikus házasságok kb. fele válással ér véget. Pedig örök hűséget fogadott mindkét fél annak idején. De a tudat alatti befolyásolás elcsavarja az agyakat és feszültségek, veszekedések születnek, melyet ilyen agyi állapotban nem lehet igazán megbékélésre vinni. Csak abban az esetben, ha a tudat alatti befolyásoltságunk ellen tudunk hatékonyan tenni, akkor várható további béke családjainkban. De ezt nagyon nehéz megtenni. Tulajdonképpen még elhinni is nehéz, hogy ilyenek lehetnek okai a sok-sok válásnak. Ezen tudat alatti befolyásolás ellen egyetlen igazi megoldás a TV kikapcsolása, a média hallgatásának, műsorainak megválogatása, a könyvek megválogatása. A lazítás – ahogy az öregek mondják – a bűn melegágya…
A családokban a nő szerepe kulcsfontosságú. A bibliai két szélsőség között számtalan lehetőség van. Éva és Mária is nő volt. Éva által jött az ősbűn, Mária által a megváltás. Éva Istenné akarta tenni magát, Mária alázatban szolgált egész életében. Mindketten nők voltak, sokmindent meghatároztak, nem csak családjukban…
Nekünk – az ateistákkal szemben – van egy nagy előnyünk, mely feladat is egyben: az Istenbe vetett hit. A hit ápolásával, hitgyakorlati tevékenységünkkel, imáinkkal és áldozat vállalásainkkal hatékonyan tudunk pozitív dolgokat tenni. Ehhez nagy segítséget kaptunk Jézus Krisztus, a Szűzanya, őrangyalunk és a szentek személyeiben. „Csak” használnunk kellene ezt a lehetőségünket!
Isten és a mindenkor Boldogságos Szűz Mária adjon sok erőt, kegyelmet, hogy felismerje, ki-ki az őt érő tudatalatti eltorzulását, hogy tudjunk hatékonyan tenni a szeretetegység visszanyerése érdekében rokoni kapcsolatainkban, házasságainkban.
Forrás: Tengernek Csillaga, 2014/6. szám
Létrehozva 2021. március 8.