A “kreatív horzsolódás” művészete
Nemrégiben olvastam az egyik közösségi portálon az üzleti tanácsadó, Tim Kight bejegyzését. Még soha nem találkoztam vele, de nagyra értékelem gyakorlati gondolkodását és azt, amire rávilágított. A bejegyzésében a „kreatív horzsolódás” erejéről írt, más szóval a nézeteltérés értékéről.
Kight kifejtette: „Ha különböző nézőpontjaink vannak és hagyjuk, hogy a kreatív horzsolódás által kipróbáljuk és tovább finomítsuk ötleteinket, jobb megoldásokkal állhatunk elő. ” Megfigyelései egyszerre régiek és újak is. Különösen napjainkat tekintve, amikor úgy tűnik, hogy eltávolodtunk az emberi párbeszéd művészetétől.
Számos felsőoktatási intézmény létrehozott „biztonságos zónákat”, ahol a hallgatók visszavonulhatnak anélkül, hogy tarthatnának a sajátjuktól eltérő nézőpontoktól. Ez lenne a tanulás? Ha nem kérdőjelezik meg az ötleteiket? A világban sok helyen látunk tüntetéseket, amik garázdaságokba torkollanak. Nyilvánvalóvá vált, hogy mindenki csak hallatni akarja magát – minél hangosabban –, de nem másokat meghallgatni.
Még a koronavírus-járvánnyal is sokféle vélemény és perspektíva alakult ki. Azoban a média és a politikusok a szabad ötletcserét elnyomják. A „kreatív horzsolódást” idegen fogalomnak tekintik, amitól tartani kell és nem befogadni.
Ugyanakkor ezt a fajta súrlódást már akkor is nagyra tartottam, amikor még nem ismertem Kight kifejezését. Különösen az újságok és magazinok szerkesztőjeként töltött évek alatt, amikor a szerkesztőséggel való találkozásokkor a soron következő kiadások megtervezésénél mindegyikünknek különböző elképzelése volt. Mindezeket bemutattuk, meghallgattuk és együtt megvitattuk. Ilyenkor mindig rájöttünk, hogy az egész (a késztermék) nagyobb, mint a részek összege (egyedi ötleteink).
Az a tény, hogy a kreatív horzsolódás nem támogatott sok környezetben, szomorú, mert ez aligha újszerű ötlet. Valójában a Biblia ezt határozottan támogatja.
A súrlódás kölcsönösen előnyös. Képzeljük el, ahogy két késpengét összedörzsölve mindkettő élesebbé válik. Ugyanez történik az emberekkel is, akár munkahelyi környezetben, akár a házasságban, a szolgálatunkban vagy egy sportegyesületben. A súrlódások jobbá tehetnek mindannyiunkat. „Vassal formálják a vasat, és egyik ember formálja a másikat.” (A példabeszédek könyve 27, 17)
A különböző nézőpontok értéke. A bíróságokon gyakran több tanút is meghallgatnak ahhoz, hogy a bíró vagy az esküdtszék minél pontosabb képet kapjon. Mi is lehetünk teljesen biztosak a saját véleményünkben, de ha hajlandóak vagyunk több szempontot is meghallgatni, akkor felfedezhetjük, hogy a legjobb megoldás az a különféle ötletek kombinációja. „Ne állj ki elhamarkodottan, amikor perelsz, mert mit csinálsz majd a végén, ha ellenfeled megszégyenít?” (A példabeszédek könyve 25, 8)
A korrigálás haszna. A büszkeség gyakran akadálya a sikernek, különösen akkor, ha túl magabiztosan érezzük, hogy igazunk van, akár gondolatainkban, akár a cselekedeteinkben. A „kreatív horzsolódás” fájdalmas lehet néha, de a végén mégis jobban érezzük magunkat tőle. „Mint az aranyfüggő és a színarany ékszer, olyan a bölcs feddés a szófogadó fülnek.” (A példabeszédek könyve 25, 12)
A KEVE Társaság a CBMC International és az Europartners társszervezete
Forrás. keve.org, Monday Manna
Létrehozva 2020. október 26.