A legveszélyesebb munkahelyi fegyver
Sajnos az utóbbi éveket megmételyezték a munkahelyi erőszakos tettek. A szakemberek próbálnak okokat és megoldásokat találni ezekre az incidensekre. De van az erőszakos viselkedésnek egy másik formája is, mely gyakorlatilag nem kap figyelmet, pedig nagy károkat okoz, nap mint nap.
Arra a pusztításra és sértésre gondolok, melyet egy olyan „fegyver” helytelen használata okoz, mellyel valamennyien rendelkezünk: a nyelvünk.
Mindnyájan lehettünk már tanúi olyan szituációnak, mikor egy főnök dühösen leszid egy beosztottat, durva, helytelen stílusban. Kollegák valamiről beszélgetnek, mely végül vitatkozásba torkollik, és durva, becsmérlő megjegyzések dobálnak egymásra. Egy vevő rátámad az eladóra, valami hiba miatt, még ha az ott dolgozók minden lehetséges dolgot próbálnak is latba vetni, hogy mentsék a helyzetet.
A technológiának köszönhetően, a virtuális világban is terjedt a csípős nyelv használata. Az emberek hirtelen megírt rosszindulatú e-maileket, üzeneteket küldözgetnek, vagy hangpostán fejezik ki haragjukat. Hajlamosak vagyunk különféle média eszközök útján kifejezni gondolatainkat, amikor elborul az agyunk.
Ez a probléma nem új-keletű. Réges-régen, amikor még senki sem gondolt az internetre, mikor még senki sem csetelt, twitterezett, az Egyesült Államok elnöke, Harry Truman felismerte a le nem csillapodott indulatok hevében történő kommunikáció veszélyét. Felállított magának egy személyes szabályt, miszerint minden haraggal megírt levelet 24 óráig az asztalán kell hagyni, mielőtt elpostáznák. Csak ha a „lehiggadási idő” után sem változott meg a véleménye, akkor küldte el a levelet. Azt mondják, élete végén, Truman annyi el nem küldött mérges levelet gyűjtött össze, hogy egy nagy asztalfiókot meg lehetett velük tölteni.
Már Truman elnök is, egy több ezer év óta létező problémával nézett szembe. A Biblia számos helyen beszél róla, főleg Jakab levelében. Itt ezt olvassuk, „… a nyelv is milyen kicsi testrész, mégis nagy dolgokkal kérkedik. Íme, egy parányi tűz milyen nagy erdőt felgyújthat: a nyelv is tűz… a nyelvet azonban az emberek közül senki sem tudja megszelídíteni… Ezzel áldjuk az Urat és Atyát, és ezzel átkozzuk az Isten
hasonlatosságára teremtett embereket.” (Jakab levele 3,5-9) Meg kell vallanom, én magam is bűnös voltam ezen a területen. Éveken keresztül, amikor a harag felgyűlt bennem, pörgött a nyelvem, nemtetszésem kinyilvánításakor. Lehet, hogy ez könnyített frusztráltságomon, de nagy kárt okoztam hallgatóimban. Aztán megtanultam néhány fontos leckét ennek a veszélyes fegyvernek, a nyelvnek, a kezeléséről:
Gondolkodj, mielőtt beszélsz. Néha teljesen úgy érezzük, igazunk van egy dologban, de ha hangosan kimondanánk, több kárt okoznánk, mint hasznot. „A sok beszédnél elkerülhetetlen a tévedés, de az eszes ember vigyáz a beszédre.” (Példabeszédek könyve 10,19)
Építs, ne rombolj. Haragunkban támadhatjuk a másikat szavainkkal, de sokkal hasznosabb, ha építő, bátorító szavakat szólunk. „Semmiféle bomlasztó beszéd ne jöjjön ki a szátokon, hanem csak akkor szóljatok, ha az jó a szükséges építésre, hogy áldást hozzon azokra, akik hallják.” (Pál levele az Efézusiakhoz 4,29)
Monday Manna
A KEVE Társaság a CBMC International és az Europartners társszervezete
Létrehozva 2014. augusztus 12.