A hálaadó ima mint éltető erő
Dr. Bagdy Emőke pszichológus emerita professzor gondolatai a háláról, az imádságról, a lelkiismeretről és arról, hogy mi a közös feladatunk itt, a földön. Az Isten kezében című műsor extra adását szemlézzük.
„A hála egy új divatfogalom lett a pozitív pszichológia révén. De valójában, ha belegondolunk, aki imádkozni megtanul, az nem kétséges, hogy a hálával kezdi. <<Hálát adok, Uram, a mai napért, köszönöm, hogy élek. Köszönöm, hogy megtartottál! Köszönöm, hogy ott lehetek a Te gondoskodó szeretetedben!>> Tehát nyilvánvaló, hogy a köszönetmondás, a hála kifejezése olyannyira beletartozik a hitéleti magatartásnak a rendszerébe, hogy nem kell külön kiemelni, hogy hálát adunk, mert ez magától értetődik.
Foglalkoztam az ima pszichológiájával is – hogy mit mond róla a tudomány, és milyen bizonyítékok vannak az erejéről – és ez a hálát természetességgel kezeli. Van egy rendszere az imának, nem indulhat kéréssel, mert akkor olyan kisded vagyok a hitéletemben, mint egy hároméves, aki csak enni kér. Ha felnőtt vagyok, akkor helyén van az ima, és először megköszönöm, hogy vagyok, és aztán kérhetek. Így vagyok a hálával.
Aztán persze tanítom a pozitív pszichológiában, hogy a hála nagyon fontos tényező az életünkben. Egy ateista is miért ne adna hálát, ha nem is érti, hogy kitől van, de igenis megköszönheti az életét, amit ajándékba kapott.
Aki megszületett, aki a földre van hívva, annak mindig van valamilyen feladata, hogy merre tartson.
És az is a feladatunk, hogy egy emberi minőséget képviseljünk: a matériától, az anyagi dolgoktól emelkedünk egyre feljebb a spirituális régióba.
A teljes cikk és a forrás video megtalálható itt.
Létrehozva 2025. január 6.