Pizza és sürgősségi fogamzásgátlás
Érdekes cikk jelent meg az egyik internetes portálon, amelyben arról adtak hírt, hogy egy nagy ételszállító a négysajtos pizza mellé sürgősségi fogamzásgátló rendelési lehetőséget is kínál. A portál figyelmét sem kerülte el a helyzet bizarrsága – onnan kölcsönöztem a pizza hasonlatot – és kellő iróniával, legalábbis érzésem szerint, beszél az egyébként már tavaly nyáron bevezetett szolgáltatásról.
Ha tüzetesebben megnézi az ember, akkor hamar rájön, hogy az ételfutár cég valójában nem magát az esemény utáni tablettát értékesíti, hanem egy szolgáltatást, amelyet a sürgősségi fogamzásgátlásra szakosodott vállalkozások már jó ideje biztosítanak Magyarországon. Hazánkban ugyanis a sürgősség fogamzásgátlás vényköteles, azaz csak orvos írhatja fel. A megrendelő a modell szerint a futárcég online felületén bejelenti az igényét, és ha megfelel a törvényi előírásoknak, akkor 8 órán belül felveszi vele a kapcsolatot egy szülész-nőgyógyász szakorvos, aki akár személyes találkozás nélkül is felírhatja neki az esemény utáni tablettát, amelyet a megrendelő azután bármely patikában kiválthat. Vagy nem írja fel, mert ellenindikáltnak találja.
Az esemény utáni tabletta ugyanis egy magas hormontartalmú készítmény, melynek alkalmazása kockázatokat rejthet. A portál idéz is egy szakorvost, aki szerint a magyar szülész-nőgyógyász szakma a vénykötelesség fenntartásának
a pártján áll még akkor is, ha ezzel utolsók maradunk az EU-ban, ugyanis valószínűleg az eddig szintén receptkötelességet előíró Lengyelországban rövidesen feloldják ezt a korlátozást.
Ott is, mint ahogy mindenhol, a legfőbb érv a vénykötelesség eltörlése mellett az, hogy ezzel csökkenteni lehet az abortuszok számát. Mert az abortusz egy szükséges rossz, ami nem jó az anyának, a magzatnak meg pláne nem, úgyhogy amennyire lehet, kerülni kell. Ezzel a céllal még akár egyet is lehetne érteni. Biztos ki lehetne számolni, hogy egy ilyen nagy hormontartalmú készítmény alkalmazása által megnövekedett egészségügyi kockázatok milyen arányban állnak az elkerült abortuszok által jelentett kockázatcsökkenéssel, és ha ez az arány pozitív, akkor a dolog megérné. Ám a helyzet nem ez.
A teljes tanulmány elolvasható itt.
Létrehozva 2024. november 8.