LaLaLa-keresztyénség

E furcsa cím első sugallata ellenére nem egy felületes-happy-feeling-keresztyénségről szeretnék írni – bár ilyet is kiolvashatunk Vecsei H.Miklós gondolataiból, hiszen pl. azt is mondta, hogy „…nekünk nem az a feladatunk, hogy Istent hangoztassuk, hanem hogy továbbadjuk azt a hangulatot, amit tőle kaptunk…” – hanem egy  annál sokkal összetettebb és mélyebb dogmatikai, ekkléziológiai és etikai rendszer körvonalazódott ki bennem. Ez a bizonyos LaLaLa ennek három tartóoszlopára utal, magába foglalva azoknak kezdőbetűit, azaz: La-pozz! La-zulj! La-ssíts…!

Kezdjük tehát a lapozással, s itt hangsúlyozottan ne az érintőképernyő lapozgatására, hanem a könyv-olvasásra gondoljunk… Némi szójátékkal élve, lapozzunk és alapozzunk…! Vecsei zsebkönyv-automatás akciója betette a bogarat a fülembe, hogy hogyan, pl. milyen új ötletekkel lehetne a Biblia-olvasás kultúráját, mint a keresztyén hit alapját a fiatalok életébe beépíteni… Ami újszerű is, praktikus is, s amelynek egyfajta „azonosító jellege” is van… Ahogy a színész fogalmazott, hogy „…ha látunk egymás kezében ilyen könyvet, akkor talán egy pillanatra összenézünk, és megéljük annak az örömét, hogy mi ketten talán hasonló értékeket tudunk képviselni….”

Azt gondolom, hogy erre a keresztyén felekezeteknek, könyvkiadóknak és -terjesztőknek, ifjúsággal foglalkozó lelkészeknek sokkal nagyobb hangsúlyt kellene fektetni. Annál is inkább, mert – és erről sokat lehet hallani, olvasni – az olvasás az érzelmi-lelki intelligencia megteremtésének leghatásosabb módja és eszköze. Hiszen gondoljuk csak végig, hogyha egy könyvet elolvasunk mondjuk 2-3 nap alatt, akkor ennyi időt élünk meg annak a külön univerzumában, világában! Film esetében 1-2 órát, a netet lapozgatva pedig néhány percet, a felszínen… Ezekkel összehasonlítva még inkább kitűnik, hogy az olvasás mennyivel több és mélyebb impulzusokat ad, mennyivel jobban formálja gondolatainkat, érzelmeinket, egyáltalán az életünket… S bár kétségtelen, hogy kényelemesebb csupán hallgatni az igét, mégis azt gondolom, hogy egyrészt az olvasás többet ad a hallásnál, másrészt egy tudatos, programszerű keresztyén élet nem képzelhető el a Biblia rendszeres olvasása nélkül.

Az írás elolvasható itt.

Létrehozva 2018. május 12.