Jegyeseknek, házasoknak
Előszó
2007-ben lettem diakónus. Diakónusi munkám egyik legszebb és legnehezebb területe a „jegyesoktatás”. Ez a pasztorációs terület mindig vonzott. Már 1975-től résztvettem egyházi kisközösségi munkában. Itt az öntudatos, eredeti, személyes döntésen alapuló Isten mellett elkötelezett hit és élet kialakulásának segítése volt a feladat. Természetesen a párkeresés a párkapcsolatok izgalmas kérdése is gyakran előjött.
Már itt találkoztam azokkal a nehézségekkel az együttjárás, a párkeresés, a párkapcsolatok vonatkozásában, ami a mai jegyeseknél is tapasztalható. Magam is átéltem ezeket, és kevés használható, a mindennapi élet próbáját kiálló útmutatásra bukkantam. Aztán én is megtaláltam a páromat. Jegyességünk során menyasszonyommal ösztönösen éreztük, hogy megerősítésre van szükségünk, ezért esküvőnk elótt lelkigyakorlatra vonultunk el Varga László atyához Somogysámsonra. Ezt azért tettük, mert világossá vált számunkra, hogy a szentségi házasságra ugyanolyan komolysággal kell készülnünk, mint annak a kispapnak, aki az egyházi rend szentségére készül.
Nem kis ellenkezést váltott ki az akkori döntésünk a nagycsaládból, de érdemes volt e harcot felvállalni, mert a házasságban az első lépéseket tudatosan Jézussal tettük meg. Aztán a folytatásban hamar találkoztunk a schönstatti lelkiséggel, ahol otthonra találtunk. A magyarországi Schönstatt Családmozgalomban néhány év után Tilmann Beller németországi schönstatti atyától és családpedagógiai professzortól felkészítést kaptunk elsősorban a saját családi életünk felépítésére, aztán a családokkal való foglalkozásra.
Bíró László „családpüspök” jelenlétében, 1996-ban megszületett a Családakadémia, melynek alapítói közé tartozunk. A Családakadémia fő célkitűzése a saját család megerősítése és ezt követően a megtapasztaltak átadása „családtrénerként”, más házaspárok segítésére. Az egyházközségben, ahol élünk, már sok éve családcsoportot vezetünk. Ennek tapasztalatai is segítettek abban, hogy a „jegyesoktatásban” részt vegyünk. Erre a feladatra plébánosom kért fel.
Az előkészületeim során vált világossá, hogy nem jegyesoktatásra van szüksége a házasulandóknak, hanem szentségi házasságra való felkészítésre. Csak a szentségi házasság ad garanciát arra, hogy kitarthatunk egymás mellett szeretetben.
Gyenesdiás, 2012. április 4.
A könyv letölthető a Schönstatt család honlapjáról.
Létrehozva 2014. október 28.