Új év, újabb tékozlások
Egy naptári év fordulója, és az újesztendő kezdete pedig mindig jó alkalom egyfajta összegzésre és annak végiggondolására, mi életem tulajdonképpeni célja, mi végre vagyok ezen a világon, és merre tartok. Hívő keresztényként is jó ezt időnként újra tudatosítani magunkban, ha nem szeretnénk a hit útján járva célt téveszteni.
Hisz milyen könnyű is letérni az Isten-követés keskeny útjáról, ha nem vagyok résen: az önzésem, a kényelemszeretetem, az élet bármely területén jelentkező fegyelmezetlenségem vagy a világ értékrendjétől való nem kellő elhatárolódásom mind-mind ebbe az irányba hat. Ily módon pedig eltékozlom Istentől kapott időmet, erőmet, képességeimet, vagy éppen rutinból élem a hívő életemet, anélkül hogy észrevenném: valójában már nem is az Úrra és az Ő útmutatására, hanem saját elképzeléseimre, vélt hozzáértésemre és tudásomra alapozok. Önámítás azt gondolni, hogy ilyenkor igazán használható vagyok Isten számára. Holott Ő éppen rajtunk, gyermekein keresztül szeretne másokat is megismertetni azzal az örömhírrel, hogy Jézus Krisztusban, az Ő egyszülött Fiában életünk minden kérdésére és problémájára van megoldás.
A világban egyre több az olyan ember, aki különböző élvezetek hajszolásába, beteges szenvedélyekbe, ezoterikus kalandokba, kétes ideológiákba és vallásokba vagy éppen Big Brother-féle látszatvilágokba menekül, hogy ne kelljen szembenéznie élete megoldatlanságával, és tudomást vennie arról a belső űrről, amelyet mindenkinek az életében csakis egyvalaki tölthet ki: az őt megteremtő Isten. Képes vagyok-e még igazán megszomorodni az ő testi-lelki nyomorúságukon, észrevenni a másik szükségét, azt, hogy hol szorul segítségre? Hordozom-e imádságban a körülöttem élőket azzal a reménységgel, hogy Isten a legnagyobb mélységből is kiemelheti őket? Vagy önelégültségemben már eszembe sem jut, honnan hozott ki engem az Úr? Esetleg belefáradtam másokért tett erőfeszítéseim látszólagos sikertelenségébe, és már meglankadt bennem a buzgalom?
Milyen jó ilyenkor ismét ráeszmélni, hogy Isten Igéje változatlanul „élő és ható”, és annak ereje képes átformálni embereket – engem éppen úgy, mint másokat! Ha engedem, hogy az Ige tisztítson, tanítson, neveljen, intsen, akkor Isten maga fog újra mentő szeretetet adni a szívembe, érzékennyé tenni mások szenvedése iránt, és felkészíteni arra, hogy követségében járhassak. Mert hitelesen továbbadni csak olyasmit tudok, aminek a valóságát és jótékony kihatásait magam is megtapasztaltam.
Igazán becses-e nekem Isten és az Ő Beszéde? Az Őt megillető helyet foglalja-e el életemben, vagy szinte észrevétlenül egyre inkább kiszorult onnan? Kutatom-e a drága Igét, hogy mind jobban megismerhessem Isten lényét, az Ő kegyelmének gazdagságát? Fontos-e nekem Isten Szava annyira, hogy naponta kézbe vegyem, és keressem benne az Ő akaratát az életemre nézve? Bárcsak megrettennénk, ha nem így van, és szent félelemmel borulnánk le a mindenható Isten előtt, megvallva Neki vétkünket.
Jézus Krisztus ott ragyoghat fel, ahol én magam háttérbe kerülök. Ő akkor tud cselekedni bennem és rajtam keresztül másokban, ha teljesen kiszolgáltatom magam Neki, és a szó legnemesebb értelmében „szolgája” leszek. Annyit jelent ez, hogy Ő rendelkezhet velem minden vonatkozásban, és oda állíthat, ahová akar, még ha ez olykor szenvedéssel is jár.
Isten embereket akar ránk bízni, akiknek segítségre van szükségük, hogy visszataláljanak Őhozzá. Meg akar bennünket áldani, hogy továbbadhassuk ezt az áldást. Csak rajtunk múlik, teljes egészében odaadjuk-e Neki a szívünket – a többi már az Ő dolga.
ethos, 2003/1. sz.
Létrehozva 2011. május 25.