Örömút – via lucis
Frissítve: megköszönve olvasónk levelét, közreadjuk a káposztásmegyeri templomban található örömút képeit is. A szerk.
A nagyböjti időben szívesen járjuk a keresztutat, hogy végigkísérjük megváltó Jézusunkat szenvedésének útján, a Pilátusi elítéléstől a kereszthalálon át egészen a sírba tételig. Több mint fél évezrede úgy alakult a keresztút, hogy tizennégy állomásnál elmélkedünk Krisztus szenvedéséről. De a krisztusi megváltásnak nem a kereszthalál volt a záróaktusa. Hiszen Jézus Krisztus harmadnapra feltámadt. Nagypéntek gyászát húsvét öröme követte.
Már régebben is fájlalták, hogy a húsvéti idő ötven napjára nincs olyan ájtatosság, mely húsvét örömét élné át és hirdetné a világnak. A 2000.évi nagy jubileum római központi bizottsága közzétette a zarándokok hivatalos imakönyvét. Ebben találjuk a keresztút (via crucis) mintájára született ájtatosságot, amely a fény útja ( via lucis) nevet viseli. Imádkozó elmélkedés Urunk dicsőséges misztériumairól, azokról az eseményekről, amelyek Krisztus feltámadása és az első pünkösd között történtek, és amelyek arra tanítanak bennünket, hogy hogyan éljünk a világban a “fény gyermekeiként”, tanúságot téve a feltámadt Krisztustól kapott új életről.
A szenvedő Krisztusra csak emlékezünk. A ma élő Krisztus feltámadt, megdicsőült Megváltó. Igazában vele járjuk életutunkat. Még saját életünk keresztútján is át kell ragyognia a feltámadás örömének, fényének. A feltámadás útja nagyon időszerű figyelmeztetés nekünk, mai embereknek: újra fel kell fedeznünk, élményünkké kell tennünk hitünk igazságát életünk Istenben való beteljesedéséről.
Járjuk most végig az örömnek ezt az útját. A válaszban egy kis változás van:
“Imádunk Téged Krisztus és áldunk Téged, mert feltámadásod által megváltottad a világot.”
**************
A dunaszentmiklósi templom 1911-ben épült neogótikus stílusban, 1913. október 12-én szentelte fel Dr. Váradi L. Árpád győri megyéspüspök.
A torony magassága a kereszttel együtt 33 méter. A templomnak 12 nagy ablaka és egy főbejárója van díszes portáléval. A gót stílusú főoltár fából készült, középen a templom védőszentje Szent Miklós püspök olajfestmény képével.
A templom külső pillérein található 14 örömúti stáció Kerezsi Gyöngyi Gádor-díjas keramikusművész alkotása, a Rózsafüzér Társulat szervezésében, közadakozásból készültek
A Dunaszentmiklósi templom, melynek falán láthatók a stációképek:
Stáció képek: Tarjáni Antal engedélyével, innen:
Az örömút 14 állomása:
1.Jézus föltámad halottaiból
2.A tanítványok látják az üres sírban hagyott lepleket
3.Jézus megjelenik Mária Magdolnának
4.Jézus megjelenik az emmauszi tanítványoknak
5.Az emmauszi tanítványok fölismerik Jézust a kenyértörésben
6.Jézus megjelenik a tizenegy apostolnak
7.Jézus hatalmat ad tanítványainak a bűnök bocsánatára
8.Jézus megjelenik Tamásnak
9.Jézus megjelenik az apostoloknak Tibériás tavánál
10.Jézus átadja a főhatalmat Péternek
11.Jézus tanítványait a világba küldi
12.Jézus a mennybe megy
13.Az apostolok Máriával együtt imádkozva várják a Szentlélek eljövetelét
14.Krisztus elküldi a Szentlelket
A stációk képei megtekinthetők itt.
A keresztúthoz Dr. Barsi Balázs atya írt elmélkedéseket, elolvashatók itt.
A káposztásmegyeri Szentháromság plébánián is elérhető hasonló keresztút, szintén ezen a néven. Az egyes állomások Simon András grafikusművész keze nyomán születtek meg. A képek ezen a linken elérhetők ill letölthetők.
Létrehozva 2022. március 3.