A kohabitáció és a Katolikus Egyház tanítása a házasság előtti együttélésről

A kohabitáció és a Katolikus Egyház tanítása a házasság előtti együttélésről

A kohabitáció megértése

A kohabitáció, melyet gyakran „együttélésnek” is neveznek, olyan nem házas férfira és nőre vonatkozik, akik közös háztartást vezetnek és szexuális kapcsolatot létesítenek.

Ez a növekvő kulturális trend jelentős erkölcsi aggodalomra ad okot a katolikus egyház számára, mivel az egyénekre, a családokra és a társadalom egészére is komoly hatással van.

Miért aggasztó az egyház számára az együttélés?

  1. Ellentétben áll Isten házasságra vonatkozó tervével

Az Egyház azt tanítja, hogy a szexuális intimitás szent ajándék, melyet kizárólag a házassághoz terveztek.

Az élettársi kapcsolat aláássa ezt a tanítást, mivel elválasztja a testi és érzelmi egyesülést a házasság élethosszig tartó elkötelezettségétől.

(Ter 2,24; Mt 19,4-6).

  1. A házassági instabilitás megnövekedett kockázata

A tanulmányok egybehangzóan mutatják, hogy az együttélő párok magasabb válási rátával, gyengébb kommunikációval és kevesebb elégedettséggel találkoznak a házasságban. Ez a minta gyakran érzelmi fájdalmakhoz és széthullott családokhoz vezet.

  1. Az üdvösség kérdése

A házasság előtti szexuális tevékenység (paráznaság) sérti Isten parancsait és veszélyezteti a Vele való kapcsolatot. Ahogyan Szent Pál apostol fogalmazott:

Nem tudjátok, hogy az igazságtalanok nem öröklik Isten országát? Ne ámítások magatokat: a házasságtörő… nem örökli Isten országát” (1Kor 6,9-10).

Gyakori indokok és az Egyház válaszai

  1. Kényelem

A kényelem miatti együttélés elhanyagolja a házasságban megkövetelt mélyebb elköteleződést. A kényelemre épülő kapcsolatokból gyakran hiányzik az élethosszig tartó egységhez szükséges rugalmasság.

  1. Pénzügyi okok

A spórolás praktikus, de nem szabad, hogy a lelki integritás rovására menjen. Az eljegyzési időszakot az elszakadásnak és az elmélkedésnek kell jellemeznie, amit az együttélés megzavar.

  1. Próbaházasság

A kompatibilitás tesztelése az együttélés révén gyakran visszafelé sül el. A házasság állandósága nélkül az együttélés bizonytalanságot szül és gátolja a valódi elköteleződést.

  1. Egymás megismerése

Egymás valódi megismerése a tudatos, tiszta udvarlás által jön létre, ahol a kommunikáció és a közös értékek elsőbbséget élveznek a fizikai intimitással szemben.

  1. Elavult tanítások

Az Egyház tanítása időtlen és Isten változatlan igazságaiban gyökerezik. A történelem azt mutatja, hogy a keresztény házassági elvek betartása erősíti a családokat és a társadalmakat.

A szex és a házasság szentsége

A szexuális intimitás a házasságon belüli teljes önátadást szimbolizálja, ami Isten szövetségen alapuló szeretetét tükrözi. A házasságon kívül ez a házasság valódi céljának eltorzulásává válik:

  1. Egység: A házastársi kötelék megerősítése.
  2. Termékenység: Részvétel az Isten által adott élet továbbadásában.

(KEK 2360-2363)

Az élettársi kapcsolat félreértelmezi ezt a szent aktust, fizikai kifejezésre redukálva azt, amely nélkülözi a házassággal járó élethosszig tartó elkötelezettséget.

A lelkiismeret és a botrány szerepe

A lelkiismeret kialakulása: A jól kialakított lelkiismeret Isten igazságához igazodik, nem pedig a személyes érzésekhez vagy a társadalmi normákhoz. Az együttélés a szándékoktól függetlenül sérti az isteni törvényt.

Másokra gyakorolt hatás: Az élettársi kapcsolatban élő párok botrányt kockáztatnak azzal, hogy hallgatólagosan arra tanítanak másokat, különösen a gyermekeket, hogy Isten törvényének megszegése elfogadott.

(Mt 18,6)

Lelki felkészülés a házasságra

A szentségi házasságra való felkészüléshez a pároknak a következőket kell tenniük:

  1. Visszatérés a szentségekhez: A szentmisén és a gyónáson való rendszeres részvétel elengedhetetlen.
  2. Elköteleződés a tisztaság mellett: Tartózkodni a szexuális kapcsolattól a házasságig, hogy megerősödjenek a lelki és érzelmi kötelékek.
  3. Útmutatás keresése: Foglalkozzatok az imádsággal, a Szentírás tanulmányozásával és az erényes élettel. (Zsolt 51,10; Mt 6,33).

Miért fontos a házasság előtti különélés

  1. A kapcsolat újraorientálása: A különélés elősegíti az érzelmi tisztánlátást és a lelki megújulást.
  2. Az erények építése: Az eljegyzés alatti tisztaság erősíti az önuralmat és a kölcsönös tiszteletet.
  3. Isten kegyelme: Az Isten iránti szeretetért hozott áldozatok bőséges áldást hoznak a házasságban.

Az egyházi tanítások követésének áldásai

Azok a párok, akik elfogadják az Egyház tanítását, megtapasztalják a következőket:

– Mélyebb, kölcsönös tiszteletre alapozott intimitás.

– Nagyobb házastársi stabilitás és kiteljesedés.

– Megerősödött kapcsolat Istennel.

Ahogy Krisztus tanítja: „Ezért ti elsősorban az Isten országát és annak igazságát keressétek, s ezeket mind megkapjátok hozzá!” (Mt 6,33).

Elmélkedés és ima

Miért keresitek a házasságot a katolikus egyházban?

Hogyan válhat hitetek és szeretetetek a házasságotok alapjává?

Milyen lépéseket tehettek most, hogy a kapcsolatotokat Isten akaratához igazítsátok?

Azzal, hogy tiszteletben tartják Isten szeretetre és házasságra vonatkozó tervét, a párok olyan tartós szövetséget építhetnek, amely az Ő dicsőségét tükrözi, és örök örömre vezet.

Forrás angol nyelven

További forrás: Cohabiting ‘Chastely’ Is Not Enough | Catholic Answers Magazine

Létrehozva 2025. január 15.