Boldogok a tiszta szívűek
A Jézus alázatossága című korábbi blogbejegyzésemben a nagy embereket két erény által különböztettem meg a középszerű emberektől: tisztaság és alázat.
Mi a tisztaság? A tisztaság olyan szó, mint a szeretet, amely széles körben használnak, de hatalmas erőt hordoz. A katolikus világban a tisztaságot túl gyakran kötik a szexuális tisztasághoz és a szüzességhez. Ez jó, de nem ragadja meg az erény teljességét.
A tisztaság azt jelenti, hogy az Istennel való kapcsolatodból élsz, aki identitással beszél feletted, és hagyod, hogy ez kihatással legyen életed minden részére: szívedre, szándékodra, beszédedre, gondolkodásodra és látásodra. Ez a hitelesség, a lelki céltudatosság és a teljes szívűség.
Remélhetőleg a tisztaságnak ez a látásmódja segít abban, hogy megértsd, miért különböztetik meg magukat a tiszta emberek azoktól, akik nem azok. A szekuláris világ rossz ábrázolásai elhomályosították a tisztaság definícióját. Nem sok olyan közszereplő vagy híresség van, aki jól példázza a tisztaságot. Istennek hála az Egyház ajándékáért és a sok modellért és szentért, akik megmutatják nekünk, milyen a megélt hiteles tisztaság. Jézus, mint Isten szeplőtelen báránya nyilvánvalóan a legjobb és elsődleges példa a tisztaságban való életre.
Merüljünk el mélyebben a tisztaság e meghatározásában, és válasszuk szét a tisztává válás gyakorlati módjait.
A tisztaság az, amikor az Istennel való kapcsolatodból élsz, aki identitással beszél feletted, és hagyod, hogy ez hatással legyen életed minden részére: szívedre, szándékodra, beszédedre, gondolkodásodra és látásodra.
A tisztaság az Istennel való kapcsolattal kezdődik. Ő volt az, aki porból teremtett minket. Neki köszönhetjük létezésünket. Mivel az Ő akarata és cselekedetei felelősek a létezésünkért, az Ő jelenléte és létezése egész életünkben fontos kell, hogy maradjon. Isten nem egyszerűen játékrobotokként teremtett minket, felhúzva és elengedve. Nem, Isten bensőségesen részt vesz az életünkben. Gondolj egy véletlen egybeesésre az életedben, ami nemrégen történt. Isten ma is beleszövi kegyelmét és hatásait életünkbe. Ő kapcsolatot akar velünk. Gondolj a feleségedre, a szüleidre vagy a testvéreidre. Az Istennel való kapcsolatunk analóg ezekkel a kapcsolatokkal. Beszélnünk kell vele, időt kell szakítanunk rá, és szeretetet kell kapnunk tőle.
Az identitás az egyik dolog, amit Istentől kapunk. Mint aki az Igét hozta, az Ő szavai és gondolatai hatalmasabbak és fontosabbak, mint bárki másé. Talán volt már olyan, amikor mások pozitív vagy negatív becenevek vagy megerősítések által határozták meg, hogy ki vagy. Isten szeretné ezt megújítani és egy jobb „szót” mondani neked. Ne feledd, Jézus nem kezdte el küldetését és szolgálatát, amíg Isten, az Atya nem mondta: „Ez az én szeretett Fiam, akiben kedvem telik.” (Mt 3,17).
Miért fontos az identitás? Az identitás a lényege annak, hogy kik vagyunk. Egész életünk az identitásunk alapjaira épül. Amikor viharok és megpróbáltatások jönnek, sok földi támasztékot ledönt, amit esetleg felállítottunk. Ha a pénzbe, a kapcsolatokba vagy a megjelenésbe vetettük a bizalmunkat, ezek mind eltűnhetnek egy pénzügyi válsággal, egy vitával vagy az öregedéssel. Az Istentől kapott identitásunk nem ilyen. Ez egy szilárd alap, amely megmarad. Amikor viharok jönnek, ezek a világi dolgok elmúlhatnak, de az identitásunk nem. Akkor is Isten fia maradsz, bármi történjék is. Emlékezzünk a szilárd alapról és a homokos alapról szóló példabeszédre. Jöttek az esők és az árvizek, és lerombolták a homokra épített házat. Fejlesztenünk kell az Istenben való identitásunk megértését.
Hogyan növekszünk az identitásban? Először is készen kell állnunk arra, hogy kapjunk Istentől, hiszen Ő az, aki identitást ad. Nem tudjuk a semmiből kifehéríteni az identitásunkat, máskülönben elhalványul és homokra épül. Emlékeztek, hogyan hallotta Jézus az Atyától az identitását, hogy Ő a szeretett Fia? Nekünk is Istentől kell meghallanunk és elfogadnunk. Olvashatjuk a Szentírást, elmélkedhetünk Jézus megkeresztelkedésével önmagunkkal a helyszínen, vagy várhatunk és hallgathatunk arra, hogy az Úr szóljon hozzánk szívünk csendjében.
Íme néhány hasznos szentírási szakasz arról, hogy Isten fiai vagyunk. Olvassuk el ezeket újra és újra, tudva, hogy a Bibliából származnak, és tele vannak erővel:
Akiket Isten Lelke vezérel, azok Isten fiai. Nem a szolgaság lelkét kaptátok ugyanis, hogy ismét félelemben éljetek, hanem a fogadott fiúság lelkét nyertétek el, általa kiáltjuk: Abba, Atya! A Lélek maga tesz tanúságot lelkünkben, hogy Isten gyermekei vagyunk. Ha pedig gyermekei, akkor örökösei is: Istennek örökösei, Krisztusnak társörökösei. Előbb azonban szenvednünk kell vele együtt, hogy vele együtt meg is dicsőüljünk. (Róm 8,14-17)
Nézzétek, mekkora szeretettel van irántunk az Atya: Isten gyermekeinek hívnak minket, és azok is vagyunk. (1Jn 3,1)
Mivel az Isten fiai vagytok, a Fia Lelkét árasztotta szívünkbe az Isten, aki kiáltja: Abba, Atya! Tehát nem vagy többé szolga, hanem fiú, s ha fiú, akkor Isten kegyelméből örökös is. (Gal 4,6-7).
Életemben jó katekézist kaptam és tudtam, hogy lélekben Isten fia vagyok. Ezt minden iskolai dolgozatban meg tudtam válaszolni, vagy bármikor, amikor valaki megkérdezte, hogy mi az identitásom, de ez nem vált valósággá egészen tavaly őszig. Eljutottam arra a felismerésre, hogy nem tudom, mit jelent a szívemben Isten fiának lenni. Ezt a tényt nem tudtam tapasztalatból. Van egy nagyszerű apám, de ez nem segített megérteni, hogy Isten fia vagyok. Hosszú imaórákra volt szükség a kápolnában, ahol hagytam, hogy Isten beszéljen hozzám. Ő a képzeletemet használta, és olyan képeket mutatott nekem, amelyeken Ő egy fiatalabb változatommal atyáskodik. Ezekben a képekben láttam, ahogy az Atya Isten megtanít biciklizni, elvisz az állatkertbe, és fagylaltos tölcsérrel velem együtt. Megható volt, a fejemtől a szívemig tartó 12 centis esés megtörtént. Jobban megértettem a fiúságot.
Tény a fiúsággal kapcsolatban a szolgához vagy a menyasszonyhoz képest az, hogy ezek többé-kevésbé szerződéses kapcsolatok; véget érhetnek vagy véget érnek egyszer. Isten az Újszövetséggel megváltoztatta a játékot, amikor Isten fiaivá tett minket. A fiúság teljesen bele van fonódva a DNS-ünkbe és a lényünkbe. Nem tudod magadról lemosni, hogy az apád fia vagy. Ez beléd ivódott. Mennyivel inkább így van ez Isten, az Atya esetében! Jézus húsvét reggeli kijelentése nem maradhat el: „Jézus ezt mondta neki: „Engedj! Még nem mentem föl Atyámhoz. Inkább menj el testvéreimhez, és vidd nekik hírül: Fölmegyek Atyámhoz és a ti Atyátokhoz, Istenemhez és a ti Istenetekhez.” (Jn 20,17). Az első dolog, amit Szűz Mária Magdolnának mond, hogy az Atya Isten most már a mi Atyánk is!
Ha egyszer tudod, hogy Isten fia vagy, ennek meg kell változtatnia az életmódodat. A világ ezt nem tudja megváltoztatni. Ő szólt a szívünkhöz. A Szentírás ígéretei a mi ígéreteink és identitásunk. Ennek ki kell hatnia szívünk, szándékaink, beszédünk, gondolataink és látásunk tisztaságára.
Amikor a szív és a szándék tisztaságáról van szó, megkérdezhetjük magunktól, hogy mi a motivációnk arra, hogy megtegyünk dolgokat. A saját hasznunkra vagy a másik ember szeretetéért? Jézus, a mi tisztasági példaképünk, ezt a főparancson keresztül mutatja be, hogy úgy szeressük egymást, ahogyan Ő szeretett minket. Ha Isten szeretete van a szívünkben, az megváltoztatja azt, ahogyan a nap folyamán cselekszünk. Nekünk Őt kell előtérbe helyeznünk egész napunk során.
A beszéd tisztasága lehetővé teszi, hogy a szavaid erőt hordozzanak. Lehetővé teszi, hogy az üzenetedet mindenki meghallja, mivel nincs tele káromkodással vagy szitkozódással. Szavainknak hatalma van életet vagy halált hozni. „A nyelv által jöhet halál is, élet is” (Péld 18,21). Az egyház nagy szentjei másképp hirdették beszédüket és ez megváltoztatta a világot és a kultúrát. Ha mi is felemelően szólunk másokhoz, az felvirágoztatja napjukat és eloszlatja a sötétséget a világban. A keresztség által arra vagyunk elhívva, hogy próféták legyünk a világban, és Isten Igéjét mondjuk, amely életet hoz a bűnben megholtaknak.
A gondolkodás és a látás tisztasága jelentős a férfiak számára. Hogyan gondolkodhatunk másokról jótékonyan, és hogyan űzhetjük el a kéjes gondolatokat elménkből? Nos, mivel töltöd meg az elmédet? Mit néz a szemed? Ha pornográfiát, nem megfelelő tévéműsorokat vagy mozdulatokat vagy trágár zenét fogyasztasz, az megváltoztatja a gondolkodásodat. Minél több Szentírást, szellemi olvasmányt és szellemi médiát fogyasztasz, annál kevesebb kísértés fog bejutni az elmédbe. Jézust a szentmisében, az Eucharisztiában vesszük magunkhoz. Váljunk azzá, amit eszünk, és vegyük Őt. A szem tisztaságával, ha Isten mély és személyes identitást ad neked, akkor másoknak is ad! Ennek meg kell változtatnia azt, ahogyan megítélünk vagy nézünk másokat.
Uraim, a tisztaságnak ez az általános megértése meg fogja változtatni az életeteket. Szánjatok időt ezen a héten arra, hogy kérjétek Istent, hogy szólítson titeket az Ő szeretett fiának. Állítsd kihívás elé magadat, hogy minden nap növekedj a tisztaságnak ebben az öt módjában. Láttam, hogy az elmének ez a megújulása megváltoztatja az életemet, remélem, hogy veletek is ez történik.
Forrás angol nyelven
Létrehozva 2025. április 13.