Új amerikai embriószűrő cég hozza elő a „dizájner babák” kérdését

Új amerikai embriószűrő cég hozza elő a „dizájner babák” kérdését

A szülők kívánságainak megfelelő embriók beültetésre kerülhetnek, a nemkívánatosakat pedig eldobják.

A Katolikus Egyház régóta elítéli az IVF-eljárást és ezeknek az embrióknak az előállítását, de a figyelmeztetések süket fülekre találnak. Jelenleg csak az Egyesült Államokban becslések szerint 1 millió fagyasztott embrió található.

Egy amerikai biotechnológiai vállalat bejelentette a Nucleus Embryo elindítását, amely emberi embriók genetikai profiljának szűrésével foglalkozik, ez a gyakorlat a Katolikus Egyház tanítása szerint sérti az emberi méltóságot és hozzájárul az eugenikus gondolkodásmódhoz.

Az in vitro megtermékenyítésben (IVF) részt vevő emberek akár 20 embriót is kiszűrhetnek több mint 900 állapot és tulajdonság, köztük egészségügyi kockázatok, intelligencia és fizikai jellemzők, például magasság és szemszín alapján, hogy „optimalizálják” saját embrióikat – állítja Kian Sadeghi, a Nucleus Embryo anyavállalata, a Nucleus Genomics alapítója.

„Olyan világot látok, ahol a DNS szekvenálása, elemzése és szerkesztése zökkenőmentesen összeolvad, hogy egy valóban megelőző egészségügyi rendszert hozzon létre” – közölte a 25 éves Sadeghi a cég honlapján, hozzátéve: „Minden szülő többet akar adni gyermekeinek, mint amennyi neki jutott. Az emberiség történetében először a Nucleus új eszközt ad ehhez az elkötelezettséghez.”

A szülők kívánságainak megfelelő embriók beültetésre kerülnek, a nemkívánatosakat pedig eldobják.

Míg a Katolikus Egyház tanítása szerint az IVF erkölcsileg helytelen, mert teljesen elválasztja a nemzés aktusát a házasságtól és sérti a gyermek méltóságát, a preimplantációs diagnosztikát is „szégyenletesnek és teljességgel elítélendőnek” tartja, „eugenikus mentalitás kifejezésének”, amely ártatlan emberi életek megsemmisítéséhez vezet.

A Hittani Kongregáció által kiadott 2008-as Dignitatis Personae dokumentum megerősíti, hogy az emberi embrió nem kezelhető „pusztán laboratóriumi anyagként”, mert ez sérti méltóságát, amely „minden egyes emberi lénynek egyformán jár, függetlenül szülei kívánságaitól, társadalmi helyzetétől, oktatásától vagy fizikai fejlettségétől.”

A dokumentum kifejezetten elítéli a preimplantációs diagnosztikát és az abból következő genetikai javításokat, mert azok a „különféle rendellenességekkel érintett” emberi embriók megöléséhez vezethetnek, és „az emberi élet értékét kizárólag a „normalitás” és a fizikai jólét paraméterei alapján mérik, megnyitva ezzel az utat a csecsemőgyilkosság és az eutanázia legitimálása előtt.”

Az ilyen eljárások emellett marginalizálhatják az egyéneket, mélyíthetik a társadalmi szakadékokat és „károsíthatják az egyének békés együttélését” – állítja a dikasztérium.

A dokumentum felveti a kérdést, hogy ki dönti el, mely génmódosítások érdemesek és melyek nem, és milyen korlátozásokat kell esetleg bevezetni a genetikai javításokra, „mivel anyagilag lehetetlen minden egyes ember kívánságait teljesíteni”.

Végül a közjót az fogja sérteni, hogy „egyesek akaratát mások szabadsága elé helyezik.”

A Nemzeti Katolikus Bioetikai Központ vezető etikai szakértője, Tad Pacholczyk atya a CNA-nak elmondta, hogy „a párok most kísértésbe esnek, hogy minőség-ellenőrzést és eugenikát alkalmazzanak sebezhető és hangtalan gyermekeikre”.

A Nucleus Embryo weboldala hangsúlyozza az embriók beültetés előtti genetikai manipulációját, és kijelenti: „A betegségek megelőzésének legjobb ideje a terhesség előtt van. Ha tudjuk, mit örökíthetünk gyermekeinkre, világosan tervezhetünk és elkerülhetjük a jövőbeli meglepetéseket.”

Tad Pacholczyk, a Nemzeti Katolikus Bioetikai Központ vezető etikusa. Forrás: „Forrás: „The World Over with Raymond Arroyo/képernyőkép”

Ez egy „vezess és irányíts” mentalitás a nemzés felett – mondta Pacholczyk atya –, amely lehetővé teszi az embereknek, hogy „saját utódjaikat nyersanyagként kezeljék… Tragikus, amikor gyermekeink puszta absztrakcióvá válnak, bábukká, akiket a végső cél elérése érdekében feláldozunk.”

„A társadalom fizikai tökéletesség iránti igénye ma hatalmas nyomást gyakorol a párokra, hogy „alkalmazkodjanak a normához” azáltal, hogy abortuszhoz folyamodnak, vagy más módon megszabaduljanak a nem tökéletes gyermekektől” – folytatta.

„Az emberi embriók, amelyek Isten teremtményei közül a legsebezhetőbbek, ránk lettek bízva, hogy minden szülő feltétel nélkül és szeretettel fogadja őket anélkül, hogy előzetes szűrővizsgálatokon kellene átesniük. Minden gyermek, pontosan úgy, ahogyan a családunkba érkezik, értékes, jó és gyönyörű.”

Pacholczyk atya azonban hozzátette, hogy ugyanakkor a prenatális diagnosztikai információk nem minden felhasználása erkölcsileg elfogadhatatlan.

Azok a diagnosztikai információk, amelyek „segítenek a méhen belüli betegek kezelésében, erkölcsileg dicséretes felhasználását jelentik ennek a hatékony technológiának”.

Például a Krabbe-leukodisztrófia nevű életveszélyes betegség csontvelő-átültetéssel kezelhető közvetlenül a gyermek születése után. Ha a betegséget prenatálisan diagnosztizálják, a szülők a gyermek születése előtt kereshetnek megfelelő csontvelőt. Bizonyos más betegségek, például a spina bifida, szintén prenatálisan műtéti úton kezelhetők.

Forrás angol nyelven

Létrehozva 2025. július 15.