Katolikus szinglik, imádkozzatok ehhez a szenthez házastársért
Miért bíznád a véletlenre katolikus életed legfontosabb döntését, ha van egy királyi közbenjáró, aki kész a segítségedre sietni?
A házaspár egy szélfútta domboldalon állt egy viharos októberi napon, 2019 végén. Az alattuk elterülő völgy márványbarna, cirmos és aranyszínű volt, miközben szürke égbolt kanyargott felettük, és a vad szél az arcukba szórta az esőcseppeket. De a kissé zord időjárást figyelmen kívül hagyva a férfi letérdelt a nő elé, és megkérte a kezét. A nő képtelen volt megszólalni az örömtől, csak bólintott, és megölelték egymást.
A nő ebben a történetben a feleségem, a férfi pedig én voltam. 2019. október 21-én, Boldog Károly osztrák uralkodó [és magyar király, a szerk.], az Osztrák Birodalom [Osztrák-Magyar Monarchia, a szerk.] utolsó császára ünnepén kértem meg a menyasszonyom kezét. Tudtomon kívül ez napra pontosan egy évvel azután történt, hogy a feleségem befejezett egy Boldog Károly kilencedet, arra kérte, segítsen neki férjet találni. Nincsenek véletlenek, ha Istenről és a szentekről van szó.
A mi sikertörténetünk messze nem az egyetlen, amely Károly közbenjárásának tulajdonítható. Néhány évvel a házasságkötésünk után a feleségem azt javasolta három egyedülálló nővérének és két egyedülálló barátnőjének, hogy imádkozzanak kilencedet Boldog Károlyhoz, kérve a jó férj megtalálásának kegyelmét. Abban az időben, amikor ezek a nők imádkozták a kilencedet, egyikük sem randevúzott, egyiküknek sem voltak „házassági kilátásai”. Mégis, a kilenced befejezését követő két éven belül négyen közülük vagy házasok lettek, vagy eljegyezték egymást. Az ötödik fiatal hölgy pontosan a kilenced évfordulóján ment el az első randevúra azzal a férfival, aki nem sokkal később a férje lett.
Hasonló történetet találunk Kathleen Walker és Imre osztrák főherceg meseszerű románcában. Kathleen Károly feleségéhez, Bourbon-Pármai Zitához, Isten szolgájához imádkozott leendő házastársáért. Közben Imre főherceg a nagyapjához, Károlyhoz imádkozott. Egy este Kathleen részt vett egy Boldog Károlyról szóló előadáson, amelyet a szent saját unokája, Imre tartott. A pár találkozott, egymásba szerettek, és végül egy pazar és pompás királyi esküvőn összeházasodtak.
Mennyei trónjukról úgy tűnik, Károly és Zita különösen érdekeltek a jó katolikus házasságok létrejöttében.
Talán azért, mert ők maguk is ilyen példaértékű házasságot éltek. Az esküvőjükre lelkigyakorlattal készültek. És nem sokkal e gyönyörű nap előtt Károly azt mondta leendő menyasszonyának: „Most segítenünk kell egymást a mennybe jutni”. Ez tökéletesen leírja egész házasságuk alaphangját és osztatlan figyelmét.
Károly azt akarta, hogy az egyesülésük teljes legyen, és a kapcsolatuk mély – a teljes átláthatóság érdekében az esküvő előtt mindent elmondott Zitának, amit valaha is rosszul csinált. Kettejük között egyedülállóan mély és bizalomteljes kötelék alakult ki.
Egy katonai lelkész szerint, akinek szavait a Bold Union: Preparing for Marriage with Karl and Zita [Merész Unió: Károly és Zita házasságára készülve] rögzítette, Károly és Zita házassága és családi élete mintaszerű volt. A káplán ezt írta: „Családi élete ideális… minden nap [amikor távol volt otthonról] telefonált, táviratozott vagy írt a feleségének. Ebben a családban mély, vallásos szellemtől megvilágított szeretet uralkodik. Az ő Zitája a mindene.”
És Zita saját szavai, melyeket szintén idéz a könyv: „A legmelegebb szeretet, a megbonthatatlan bizalom, a fenntartások nélküli őszinteség, a meghitt biztonság és a kölcsönös tisztelet e légkörében házasságunk rendkívüli módon boldoggá vált. [Károly] volt a leghűségesebb, legszeretőbb, legjóságosabb, legtürelmesebb, leggyengédebb és leggondosabb férj.”
Károlynak és Zitának nyolc gyermeke született. A házaspár odaadó volt egymás, a gyermekeik, az emberek, akik felett uralkodtak, és – mindenekelőtt – Isten iránt.
Károly és Zita sok nagy megpróbáltatással nézett szembe, melyek keveredtek házasságuk örömével: Az osztrák birodalmon belül igen viharos időkben viselték a vezetés terheit. Kétségbeesetten küzdöttek a béke megteremtéséért az első világháború alatt, amikor Európa szinte minden más államfője pokolian elszánt maradt a mészárlásra. Végignézték, ahogy szeretett és nagy múltú birodalmuk a háborús vereség következtében összeomlott, majd a győztes szövetséges hatalmak száműzetésbe küldték őket. Végül pedig túl hamar kellett elválniuk egymástól, amikor Károly megbetegedett és meghalt – mindössze 34 éves korában – a szörnyű életkörülmények miatt, melyeket a család a Madeira szigetén lévő száműzetésben elszenvedett. Mindezek ellenére mindvégig megőrizték egymáshoz és Istenhez való rendíthetetlen ragaszkodásukat.
Károly utolsó szavai Zitához a következők voltak: „Végtelenül szeretlek.”
Károly felesége iránti szeretete évszázadok óta visszhangzik, mivel úgy tűnik, elkötelezetten közbenjár Isten előtt a házasságban reménykedő fiatalokért. Szinte olyan, mintha ezt a felesége iránti tiszteletadásként ajánlaná fel, mint aki szereti, ha emlékeztetik a saját boldog házasságára.
Ha éppen azzal küzdesz, hogy találj valakit, akivel összeházasodhatsz, akkor fontold meg, hogy imádkozol Károlyhoz emiatt. Valószínűleg meghallgatja az imádat – különösen, ha egy-két bókot is mondasz szeretett feleségéről, Zitáról.
Forrás angol nyelven
Boldog Károly imakilencede – más imákkal együtt – megtalálható a Károly imakönyvben itt.
Létrehozva 2025. április 9.