Egy születésnap margójára: Lord Acton ma lenne 182 éves
Ma van Lord Acton születésnapja, hiszen 1834. január 10-én született szabadelvű katolikus történész. Ez a szabadelvűség nem szabadosságban, hanem éppenhogy abban mutatkozott meg, hogy a szabadság egyúttal felelősség is. “A szabadság nem arra hatalom, hogy megtegyük amit szeretnénk, hanem jog arra, hogy megtegyük, amit kell.”
Lord Acton munkásságát annak szentelte, hogy vizsgálja a történelem, vallás és szabadság viszonyát és dokumentálja a vallásos erények és az egyéni szabadság kapcsolatát. Egyetemi tanárként és a brit Parlament tagjaként “gyakorlatban” is hasznosította az elméleti tudást. A világlátott tudós, aki Itáliában született, Németországban halt meg.
Római katolikus hitéhez egész életében hű maradt, mégha a pápai tévedhetetlenség bevezetése körüli vitákban Ő az ellenzők oldalán állt. Érdekes dolog, hogy a Cambridge-i Egyetemre nem nyerhetett felvételt római katolikus hite miatt, majd 1895-ben Cambridge-i Egyetem Regus professzora lett. Munkásságában fontosnak tartotta, hogy a demokráciának nem a többség diktatúrájának kell lennie, hanem szükség van limitációk bevezetésére, többszintű döntéshozásra (vö. szubszidiaritásra) és a föderalista volt. Ahogy a leghíresebb idézete mondja: “A hatalom korrumpál, az abszolút hatalom abszolút korrumpál”. Tocqueville-el és Montalambertel a korai liberálisok közé sorolható, olyan szabadelvűeket, akik keresztény hitüket ugyanolyan fontosnak tartották, mint a szabadságot (http://www.acton.org/pub/religion-liberty/volume-2-number-4/four-liberalisms). A szabadság pedig nemcsak gazdasági, hanem vallásgyakorlás szabadságát is jelenti.
Az írás elolvasható itt.
Létrehozva 2016. január 15.