Galgóczy Erzsébet életrajzából (1)
Az egyetlen ismert magyar stigmatizált a szolnoki Galgóczy Erzsébet. A szerk.
1. rész: A puha fészek
Így ír magáról: “Még kétéves koromban sem tudtam járni. Azt mondták, hogy angolkóros vagyok. Születésemtől kezdve mindig beteges voltam. Édesanyám nagyon sokat aggódott értem és sok anyagi áldozatot hozott, hogy fölerősödjem. Mikor végre megtanultam járni, gondatlanságból ottfelejtett lúgkövet ittam és nemsokára eltört a bal lábam. Ez megint hosszú hónapokra ágyhoz kötött és fokozta Édesanyám aggodalmát.
Életemnek legnagyobb részét ágyban, betegen töltöttem. Négyéves koromban sarlachot kaptam, s abból kifolyólag nagyon súlyos vesebajt. Harmadik elemista koromban – amikor elsőáldozó lettem volna, – súlyos baleset miatt elmaradt. Délután iskolából hazamenet, – jó alkonyat volt már – húgommal futva érkeztünk az udvarra, ahol a nagymosás végeztével kitett nagy üst forró víz volt. Nem láttuk, s én teljes lendülettel beleugrottam két lábbal. Annyi lelkierőm még volt, hogy ki is ugrottam belőle, de tovább egy tapodtat sem. Édesanyám a mosónővel a padláson teregetett. Nővérem és húgom behúztak a lakásba, föltettek a sezlonra és alaposan betakargattak. A számat teletömték cukorral, hogy ne sírjak, mert meghallja Édesanyám. Áramszünet miatt gyertyát akartak gyújtani, de a gyufafej a fejemre pattant, amitől a hajam lángot vetett. De ekkor már annyira sírtam, jajgattam, hogy az utcáról jöttek be. Látva a helyzetet, még egy takarót dobtak rám, hogy a lángot elfojtsák. A hajamból hátul csak egy kicsi maradt, de leégett a szemöldököm és szempillám, s az arcomon is súlyos égési sebek támadtak.
Mire Édesanyám előkerült, én már eszméletlen voltam a fájdalomtól. Hamar orvost hívatott, aki bekötözgetett. Húgom riadt kíváncsisággal ott állt, s mikor az orvos dolgavégeztével indulni akart, félénken mondta: “Doktor úr, a lába is meg van égve.” A doktor majdnem összeesett, mikor meglátta a lábom. Valósággal megfőtt a gőzben, a bőr felhasadozott, s amikor a cipőm akarták levetni, a hús is kezdett leválni a csontról. Erős harmadfokú égés, – mondta a doktor -, és csodálkozott, hogy életben maradtam. Több mint egy évig voltam ágybanfekvő, s az osztályt is magánúton fejeztem be. Sokszor meglátogatott a tanítónőm és a hitoktató is. Édesanyám különös gonddal őrködött mellettem. Magyarázgatta, hogy a szenvedés milyen értékes a Jézuska előtt. És ha mindent Neki adunk, örömet szerzünk Neki. A Jézuska különösen szereti azokat, akik Érte szenvednek. Így lassacskán kezdtem megérteni a szenvedést és majdnem kitüntetésnek éreztem, hogy már én is szenvedek. Csak gyermek voltam még, de a magam módján – és amennyire megértettem Édesanyám tanításait, – igyekeztem is értékesíteni.
Negyedik elemista koromban készültem az első szentáldozásra. Édesanyám sokat foglalkozott velem. Igyekezett megértetni, hogy valóban az Úr Jézust fogadom szívembe, s azután már úgy
kell élni, hogy mindig bennem legyen ez a tudat. Vele és Érte történik minden. Még nem gyógyultam meg rendesen az égési sebekből, s ez nagyon fájt nekem, de Édesanyám azt mondta, hogy ez jó. Így legalább tudok adni a Jézuskának. Ami eddig volt, mind ajánljam föl és kérjem nagyon, hogy fogadjon el egészen Magáénak. Ő is felajánlott Neki és a Szűzanyának, még mielőtt megszülettem.
– 1919-ben, 14 éves ekkor…”1919-ben – írja Galgóczy Erzsébet önéletrajzában – az iskolai évet rendeletre megszakítottuk, mert a világháborút követő kommün idején a románok feljöttek egészen a Tiszáig, de Szolnoknál erős ellenállásba ütköztek a vörösök részéről. Hónapokat töltöttünk a pincében a heves ágyúzás miatt.
.
Hittant az tanult aki akart. Sajnos sokan voltak olyanok, akik nem jöttek hittanra, sőt dicsekedve mondták: “Mi kommunisták vagyunk.” A hittant titokban – mindig változtatva a helyet -tanultuk. Templomba kevesen jártak. Megtörtént, hogy vasárnap is alig tizen voltak a szentmisén. Hitoktatónk és Édesanyám is azt mondta:
– Most kell megmutatni, hogy igazán szeretjük a Jézuskát, hogy hitünkhöz hívek leszünk, akár a vértanúság árán is.
Eddig nemigen tudtam mi az, vértanúnak lenni. De most megtanultam: Aki hitéhez hű marad akkor is, ha bántalmazzák érte, vagy megölik, és szivesen áldozza fel életét: ez a vértanúság. Nagyon fellángolt bennem a vágy a vértanúság iránt. Szerettem volna megmutatni a Jézuskának, hogy szeretem Őt.”
A könyvrészlet elolvasható itt.
Létrehozva 2023. augusztus 15.