Tíz kevéssé ismert tény és érdekesség Fatimáról
Idén száz éve, hogy a Szűzanya 1917. május 13-án, majd októberig minden hónapban megjelent három fatimai pásztorgyermeknek, Jácintának, Ferencnek és Lúciának.
Az októberi jelenés közben történt a napcsoda, amelynek legalább hetvenezer szemtanúja volt. A Szűzanya a Rózsafüzér Királynőjeként mutatkozott be, és azt kérte a gyermekektől – és rajtuk keresztül minden hívőtől –, hogy naponta imádkozzák a rózsafüzért a békéért és a bűnösök megtéréséért.
Az ismert tények mellett íme néhány érdekes, részben feledésbe merült részlet:
1. Olvasás
A június 13-i, második jelenéskor a Szűzanya azt kérte a tízéves Lúciától, hogy tanuljon meg olvasni. Szokatlan kérés, mert akkoriban az ő társadalmi helyzetében a lányok nemigen tanultak írni-olvasni. Lúcia azonban küldetést kapott: neki kellett megismertetnie a fatimai üzenetet a világgal. A jelenések után kezdett iskolába járni. Több könyvet írt; későbbi éveiben még szövegszerkesztőt is használt.
2. Még rosszabb háború
Az 1917. július 13-i, harmadik jelenéskor a Szűzanya látomásban megmutatta a poklot a gyermekeknek, majd azt mondta: „a háború véget ér, de ha az emberek továbbra is megsértik Istent, még rosszabb háború fog kitörni XI. Piusz pápasága alatt.” Az első világháború 1918. november 11-én ért véget. 1917-ben, amikor a Szűzanya a „még rosszabbról” – a második világháborúról – beszélt, még XV. Benedek volt a pápa. Utóda csak öt évvel később, 1922. február 6-án lett pápa XI. Piusz néven. 1939-ben halt meg.
3. Betegség és halál
• Ugyancsak 1917. június 13-án a Szűzanya azt mondta Lúciának, hogy Jácintát és Ferencet nemsokára a mennyországba viszi. Mindketten az 1918-as spanyolnáthajárványban betegedtek meg.
• Ferenc 1919-ben, tizenegy évesen halt meg otthon, békésen. A halála előtti napon részesült először szentáldozásban.
• Jácinta először az ouremi kórházba került; sokat szenvedett, ám a Szűzanya sokszor meglátogatta és vigasztalta. A kislány a bűnösök megtéréséért ajánlotta fel szenvedéseit, Jézus iránti szeretetből, engesztelő áldozatához kapcsolódva. Ahogy a Szűzanya előre jelezte neki, a lisszaboni kórházban halt meg, néhány héttel a tizedik születésnapja előtt, 1920. február 20-án. Testét égetett mésszel hintették meg, mert rendelet írta elő, hogy a spanyolnáthában elhunytak testét így kell kezelni. Ennek ellenére amikor 1935. szeptember 13-án felnyitották a koporsóját, döbbenten látták, hogy a teste romlatlan maradt.
4. Fatima és a pápák
• VI. Pál volt az első pápa, aki Fatimában járt, a jelenések 50. évfordulóján, 1967. május 13-án.
• II. János Pál a Szűzanyának tulajdonította 1981-ben történt csodás megmenekülését. Ezért a merényletben használt golyót 1982. május 13-án, az esemény (és egyben az első fatimai jelenés) évfordulóján a Fatimai Szűzanya, Béke Királynője kegyszobor koronájában helyezte el.
• Ugyancsak II. János Pál avatta boldoggá Jácintát és Ferencet 2000. május 13-án. Ők lettek az Egyház legfiatalabb boldogjai.
• Ferenc pápa 2017. május 13-án, a fatimai események 100. évfordulóján avatja szentté Jácintát és Ferencet.
Az írás elolvasható itt.
Létrehozva 2024. október 27.