A Szent X. Pius Társaságnak megtiltották a genfi körmenetet
Közel 18 hónappal azután, hogy fellebbezést nyújtottak be a genfi Corpus Christi körmenet betiltása ellen, a Szövetségi Legfelső Bíróság közzétette 2024. június 4-én kelt határozatát, amelyben megerősítette a Carouge-i (Svájc) Szent József Oratóriumban található Szent X. Pius Társaságnak számára ezt a tilalmat.
A Szent József Oratórium perjeljének közleménye
2022-ben Genf kanton megtiltotta az összes vallási demonstrációt: a Szent Klára plébánia Corpus Christi körmenetét, a Szent József Oratórium körmenetét és a Cologny-i evangélikus templom által a tóban tartott keresztelést.
A biztonsági minisztérium jogi osztálya a kantoni bíróságnak benyújtott indoklásában feltárta motivációit. A körmenetet szégyenletes módon „agresszív demonstrációnak”, valamint „szimbolikus” és „pszichológiai” „erőszaknak” minősítették az „ateistákkal és az LMBT közösséggel” szemben.
A hivatal arról is beszélt, hogy „komoly ellenőrzésre van szükség a vallási szervezetek által védett értékek felett”. Ez egy vallásellenes vád. A vallás a priori [tapasztalatot, tényeket megelőző tudás szerint] gyanús.
A Szent József Oratórium 1993 óta minden évben engedélyt kapott arra, hogy a Corpus Christi-t körmenettel ünnepelje. Ez a keresztény élet fontos pillanata a karácsony és a húsvét mellett. A körmenetek kifejezik és megosztják a hitet Jézus jelenlétében az Eucharisztiában.
A körmeneteken 200-400 ember, különösen gyermekes családok vesznek részt, békés és méltóságteljes légkörben. Soha nem történt semmilyen incidens. Nem volt túlzott zaj, nem volt kosz, és nem zavarta sem az üzleteket, sem a forgalmat. Ez a „keresztény büszkeség” kifejezése volt.
A szövetségi legfelső bíróság a 2024. március 23-i, a tóban történő keresztelésekről szóló határozatára részletesen hivatkozva „kettős mércét” érvényesít, törékeny és vitatható állításokra támaszkodik. További részletek nélkül hivatkozik „az egyház és az állam közötti kapcsolat genfi felfogására”, és megelégszik a törvény „nem tarthatatlan értelmezésével”.
A bírói vélemény továbbá nem foglalkozik a nyilvános körmenet megtartásának előfeltételét képező elkötelezettségi nyilatkozat okozta nehézségekkel. Ez a nyilatkozat azonban úgy van megfogalmazva, hogy veszélyezteti a katolikus egyház álláspontjának szabad kifejezését olyan témákban, mint az abortusz vagy a homoszexuális cselekmények.
Ezen túlmenően a svájci jogrend elsőbbségének érvényesítése, minden pontosság és árnyalat nélkül, elvileg kizárja a vallási indíttatású polgári engedetlenség lehetőségét, amely más időkben az egyetlen bástyát jelentette mindenféle barbarizmussal szemben. Mostantól a hit kifejezése a közszférában csak azok számára lehetséges, akik aláírták a fent említett kötelezettségvállalási nyilatkozatot.
Függetlenül az elköteleződési nyilatkozattal kapcsolatos kétségektől, a Szent József Oratórium nem fogadja el, hogy Genfben másként, mint római katolikusként jegyezzék be.
A szekularizmusról szóló új, 2019-es törvény és annak 2020-as végrehajtási rendelete felrázta a korábbi békés helyzetet. Az eredetileg pusztán adminisztratív kérdéseket szabályozónak feltüntetett, a vallási tüntetésekre vonatkozó korlátozó feltételekről a törvény megszavazásakor a közvélemény nem tudott. Szavazatuk őszintesége ezért megkérdőjelezhető.
A 2023-as kantonális választások kampánya lehetővé tette azt is, hogy a vitákban a vallási tüntetések betiltása elleni konszenzus figyelhető meg. A törvényt meg kell változtatni. A svájci államnál történő regisztráció nem határozhatja meg a vallásszabadság gyakorlását.
A Szövetségi Legfelső Bíróság a vallásszabadság eltorzítását választotta a genfi szekularizmus nevében. Ez nem közvetíti a vallásszabadság tiszteletét. A Szent József Oratórium megdöbbenéssel ugyan, de tudomásul veszi ezt a döntést, és nem fog az Emberi Jogok Európai Bíróságához fordulni.
Forrás angol nyelven