Az abortuszhoz való jog a három nagy monoteista vallás tanításának tükrében

A három nagy monoteista vallás – az iszlám, a judaizmus és a kereszténység – tanítása megegyezik abban, hogy az emberi élet egy Isten adta ajándék, valamint, hogy ártatlan életeket ember nem vehet el. Ebben a tanulmányban azt vizsgáljuk, hogy ez a megállapítás a méhen belüli emberi életre is igaz-e, tekintetbe véve a közelmúlt eseményeit, amelyek egy, az abortuszhoz való globális jogot vizionálnak.

A dolgozat első részében az emberi méltóságra vonatkozó ellentétes antropológiai nézeteket tekintjük át, azt feltételezve, hogy ezen nézetek állhatnak az abortuszról alkotott eltérő vélemények mögött. A dolgozat az ENSZ és az Európai Unió közelmúltban kiadott dokumentumait is bemutatja, amelyek – ajánlások szintjén – a nők abortuszhoz való korlátozás nélküli, egyetemes emberi jogának megteremtését célozzák.

 

Ezt követően, a három nagy monoteista vallás abortuszra vonatkozó tanításait elemezzük, megvizsgálva mind a teológiai hátteret, mind a meglévő pozitív jogszabályokat azon országokban, ahol muszlimok, zsidók vagy keresztények élnek többségben.

Összefoglalva: e dokumentum röviden azoknak a mindhárom vallásban jelenlévő állításoknak az analízisét mutatja be, amelyek alapján lehetséges egy közös vélemény kialakítása, miszerint az anyaméhben lévő emberi élet Isten ajándéka, amely nem rendelhető alá a korlátlan abortuszjogoknak.

A tejes tanulmány letölthető itt.

 

Létrehozva 2022. január 1.