Új, germán, medicina?
Az újszülöttnek a régi vicc is új. Sőt, neki még a régi német medicina is új. Mert az a módszer, amivel újabban (s sajnos, egyre gyakrabban) új német medicina néven találkozunk, már nem is annyira új: több mint 30 évvel ezelőtt találta ki egy német származású orvos. A világ számos részén már lecsengőben van, nálunk most tombol divatja.
És meglepő módon Ryke Geerd Hamer agyszüleménye olyanok számára is hihetőnek tűnik, aki végzettségükből adódóan fel kellene ismerjék abszurditását. Szerencsére, az ilyen “szakemberekből” nem sokan ténykednek hazánkban.
De mi is ez az egész? A módszer és elmélete elemezhető részletesen (mint meg is tették mások), sőt, az erősebb idegzetűek Hamer könyvéből is tájékozódhatnak.
Azok kedvéért, akiket elborzasztanak a áltudományos-fantasztikus (pse-sci-fi) fejtegetések, álljon itt röviden, miben más alapvetően az új germán “medicina”, mint a régi, jól bevált:
- szerintük a betegségek oka minden esetben egy sokkoló konfliktus (stressz, megrázkódtatás)ÂÂ
- a kórokozóknak, genetikai okoknak nincs valódi szerepe a betegségek kialakulásában
- a súlyos betegségek zöme is gyógyítható az új germán medicina svájci bicskájával, a konfliktolízissel (ha mégsem, akkor az a beteg nem megfelelő elköteleződése miatt történik)
- ebből adódóan az új germán medicina hívei jellemzően elutasítják a modern orvoslást.
A többi ehhez képest sallang, vitézkötés a bőre szabott kényszerzubbonyon. Mivel a módszerről a kitalálója könyvet is írt, egész hosszan lehetne elemezni az új germán medicina alapvető tévedéseit – de mint utaltam rá, ezt már megtette más. Azt azonban nem árt felidézni, hogy a módszer nemcsak elveiben ködös, hanem hatásossága is bizonyítatlan. Ne is keressünk a módszerrel kapcsolatos klinikai vizsgálatokat, de persze miért is várnánk el, hogy az orvostudomány tényeit alapvetően elutasító “gyógyítók” orvostudományi módszerekkel bizonyítsák igazukat? Miért is akarna klinikai vizsgálatot végezni az, aki pl. nem hisz a kórokozókban? Aki szerint a spanyolnátha azért nem lehetett vírusos betegség, mert akkor mindenki meghalt volna?
Az írás elolvasható itt.
Egy korábbi írásunk ebben a témában
Létrehozva 2020. november 4.