Igen, hazudott.

Igen, hazudott.

Egy vatikáni újságíró jóvoltából kiderült az, amit sokan sejthettünk már 2021-ben is: Franciscus nem mondott igazat, amikor azt állította, hogy a megkérdezett püspökök többsége kérte őt a régi rítus elleni fellépésre. Valójában a püspökök többsége nem kívánt liturgikus háborút. Franciscus viszont úgy érezhette, hogy kevés az ideje, megpróbálta megszüntetni a régi rítust, és ennek érdekében nem riadt vissza a hazugságtól sem. De minden korok örök szentmiséje továbbra is létezik. Franciscusnak viszont valóban kevés ideje volt…

Diana Montagna vatikáni újságíró megszerezte az összefoglaló vatikáni jelentést arról a püspökökkel folytatott konzultációról, amely állítólag „kényszerítette” Ferenc pápát, hogy visszavonja XVI. Benedek pápa által 2007-ben kiadott Summorum Pontificum apostoli levelet, amely a vetus ordo, közismertebb nevén a „hagyományos latin mise” és szentségek szabad gyakorlását célozta meg.

A korábban nyilvánosságra nem hozott szövegből kiderül, hogy „a kérdőívre válaszoló püspökök többsége úgy nyilatkozott, hogy a Summorum Pontificum törvényi változtatása több kárt okozna, mint hasznot”.

Az általános értékelés tehát közvetlenül ellentmond a Traditionis Custodes elrendelésének kinyilvánított indokaival, és komoly kérdéseket vet fel annak hitelességével kapcsolatban.

Amikor 2021. július 16-án Ferenc pápa kihirdette a Traditionis Custodes-t, azt mondta, hogy a kérdőívre adott válaszok „olyan helyzetet tárnak fel, amely nyugtalanít és elszomorít, és meggyőz a beavatkozás szükségességéről”.

„Sajnálatos módon” – mondta a világ püspökeihez intézett kísérőlevelében – „elődeim lelkipásztori célkitűzését … gyakran súlyosan figyelmen kívül hagyták”. A II. János Pál és – még nagyobb nagylelkűséggel – XVI. Benedek által felkínált lehetőséget … arra használták ki, hogy növeljék a szakadékokat, erősítsék a nézeteltéréseket és bátorítsák a viszályokat, amelyek kárt okoznak az Egyháznak, elzárják az útját és kiteszik a megosztottság veszélyének”.

A püspököknek azt mondta, hogy „kérésük” »kényszerítette« arra, hogy visszavonja nemcsak a Summorum Pontificumot, hanem „minden olyan normát, utasítást, engedélyt és szokást”, amely megelőzte az új dekrétumot.

A Vatikán általános értékeléséből azonban az derül ki, hogy a „szakadékok”, “ellentétek” és „nézeteltérések” inkább a püspökök egy kisebbségének a Summorum Pontificummal szembeni tudatlanságából, előítéleteiből és ellenállásából fakadnak, semmint a hagyományos római liturgia híveitől származó problémákból.

Ezzel szemben a hivatalos CDF-jelentés azt állítja, hogy „a kérdőívre válaszoló püspökök többsége, akik nagylelkűen és értelmesen alkalmazták a Summorum Pontificumot, végső soron elégedettségüket fejezik ki vele”. Hozzáteszi, hogy „azokon a helyeken, ahol a papság szorosan együttműködött a püspökkel, a helyzet teljesen rendeződött”.

Az összegzés, amely a cikk végén eredeti olasz és angol fordításban is megtekinthető, szintén megerősíti azt az állítást, amelyről 2021 októberében számoltam be: a Traditionis Custodes felnagyította és nagy problémaként vetítette előre azt, ami a hivatalos CDF-jelentésben csupán jelentéktelen probléma volt.

Továbbá a szövegből egyértelműen kiderül, hogy a Traditionis Custodes figyelmen kívül hagyta és elhallgatta, amit a jelentés a Summorum Pontificum által helyreállított békéről mondott, és nem vett tudomást a „püspökök azon visszatérő megállapításáról” – miszerint a fiatalabbakat a liturgia e régebbi formája vonzza a katolikus egyházba.

Az átfogó értékelés a püspökök válaszai alapján azt is megjósolta, hogy mi következne be, ha a Summorum Pontificumot visszavonnák – ezek az előrejelzések pontosnak bizonyultak.

A hivatalos jelentés keletkezése és felépítése

A hivatalos jelentés elkészítésével a Hittani Kongregáció Negyedik Szekcióját bízták meg. TC-ig ez a korábban Ecclesia Dei Pápai Bizottság néven ismert egység volt felelős a Summorum Pontificumban megállapított rendelkezések betartásának és alkalmazásának felügyeletéért. Következésképpen a Negyedik Szekció széleskörű tapasztalattal és szakértelemmel rendelkezett, amellyel a felmérés eredményeit megtekinthette és elemezhette.

2020 tavaszán a CDF akkori prefektusa, Luis Ladaria bíboros kérdőívet küldött a világ püspöki konferenciáinak elnökeinek, hogy továbbítsák az egyházmegyés püspököknek; a válaszokat 2021 januárjáig fogadta a CDF. A több nyelven beküldött anyagot a Negyedik Szekció feldolgozta, elemezte és beépítette megállapításaiba.

Bár nem láttam a jelentés egészét, megbízható információim szerint a 224 oldalas, 2021 februárjában kelt végleges jelentés két fő részből áll. Az első rész a felmérés eredményeinek és megállapításainak részletes elemzését nyújtja kontinensenként és országonként, valamint az adatokat és tendenciákat szemléltető grafikonokat és ábrákat tartalmaz.

A Második rész, amelynek címe „Összefoglalás” [Sintesi], rövidebb, és tartalmaz egy bevezetést, egy összefoglalót az egyes kontinensekről, a felmérés eredményeinek általános értékelését [Giudizio Complessivo], valamint az egyházmegyéktől kapott válaszokból vett és tematikusan rendezett idézetgyűjteményt. E gyűjtemény célja az volt, hogy Ferenc pápa reprezentatív mintát kapjon a püspökök válaszaiból.

Az átfogó értékelés azzal a megállapítással kezdődik, hogy a Summorum Pontificum „jelentős, bár viszonylag szerény szerepet játszott az Egyház életében”. 2021-re „a latin egyházmegyék mintegy 20%-ában terjedt el világszerte, és a bevezetése ”nyugodtabb és békésebb volt, bár nem mindenhol”.

Ferenc pápa a Traditionis Custodesban kijelentette, hogy „figyelembe vette a püspöki kar által kifejezett kívánságokat és meghallgatta a Hittani Kongregáció véleményét”. Az átfogó értékelés éppen a jelentés azon része, amely szintetizálja és értelmezi a felmérés eredményeit, és a bizonyítékokból levont értékelő következtetést kínál. Más szóval, a Hittani Kongregáció megalapozott ítéletét vagy véleményét tükrözi.

Ferenc pápa nemcsak hogy birtokában volt a jelentésnek, hanem megbízható források szerint egy audiencia során szó szerint kivett egy munkapéldányt Ladaria bíboros kezéből, mondván, hogy azonnal kéri, mert kíváncsi rá.

Bár a Vatikán soha nem adta ki a hivatalos jelentés tartalmát, 2021 októberében megszereztem és közzétettem a II. részben szereplő idézetgyűjteményt – bár csak azt az országot vagy régiót jelezve, ahonnan az idézetek származnak. Ez a gyűjtemény teljes egészében megtekinthető a cikk végén olaszul és frissített angol fordításban.

Az átfogó értékelés hét legfontosabb tanulsága elolvasható itt.

Létrehozva 2025. július 7.