Schneider püspök sürgeti XIV. Leó pápát, hogy foglalkozzon az egyházban uralkodó „hatalmas doktrinális zavarral”
Vatikánváros (LifeSiteNews) — Athanasius Schneider püspök felszólította XIV. Leó pápát, hogy sürgősen és hivatalosan is rendezze az egyházban uralkodó „hatalmas doktrinális zavart.”
A Fatimai Boldogságos Szűz Mária Testvériség havi webináriumán Schneider véleményt nyilvánított az új pápaságról és azokról a kérdésekről, melyekkel a jelenlegi pápának foglalkoznia kell.
„A pápa első feladata – ahogy Urunk Szent Péternek mondta – az, hogy megszilárdítsa az összes hívőt a hitben, megerősítse őket a hitben” – mondta a püspök.
Egyértelmű felhívást intézett XIV. Leóhoz, hogy tegyen lépéseket Ferenc pápaságával kapcsolatban:
Az egyház jelenlegi helyzetét, az egyházi életben uralkodó hatalmas doktrinális zavart tekintve, amely annyira nyilvánvaló az egyház életében, ezért az új pápa legsürgetőbb feladata lenne, hogy egy dokumentumot vagy magisztériumi rendelkezést adjon ki – ezt különböző formában teheti meg, enciklikaként, apostoli buzdításként vagy még ünnepélyesebb formában –, amelyben tisztázza, helyrehozza azokat a doktrinális és erkölcsi kérdéseket, amelyeket az elmúlt évtizedekben, és különösen az elmúlt pápaság idején aláástak, eltorzítottak, vagy néha akár tagadtak is.
Ez, mondta Schneider, „az új pápa legsürgetőbb feladata kell hogy legyen.”
Mint már kiemeltük, Ferenc pápaságának számos eleme nagy zavart keltett a katolikusok körében, többek között a hagyományos misékre vonatkozó korlátozások, az azonos nemű „párok” áldásának támogatása és az egyház erkölcsi rendjének felforgatása.
Schneider korábban sürgette, hogy Ferenc halála előtt korrigálja ezeket a szempontokat, de ha ez nem történik meg, akkor Ferenc utódjának kell felelősséget vállalnia a zavar eloszlatásáért és a rend visszaállításáért az egyház tanításában. A pápa „első feladata” az, hogy kiadjon egy dekrétumot, amely „hatályon kívül helyezi és elítéli” Ferenc „dokumentumait és kijelentéseit”, melyek ellentmondanak a katolikus tanításnak – mondta Schneider a múlt hónapban.
Ferenc pápának „vissza kell vonnia” az általa okozott zavart és az egyházban elkövetett „tévedéseket” – mondta Schneider püspök @JoeDMcClane
Ha nem, akkor utódjának kell visszavonnia „a Ferenc pápaságának nagyon kétértelmű, téves dokumentumait és cselekedeteit.”
Jelentés a @LifeSite pic.twitter.com/311V3jghJ9
— Michael Haynes 🇻🇦 (@MLJHaynes) 2025. március 24.
Egy korábbi interjúban Schneider további részleteket közölt arról, hogy egy ilyen korrekció hogyan történhetne. Ferenc pápa április 21-i halála előtt Schneider szorgalmazta, hogy az új pápa „tegyen hitvallást, melyben kijavítja a hibákat – korunk legfontosabb és legelterjedtebb hibáit”, amelyek közül az első az lenne, hogy a katolicizmust hirdesse az egyetlen igaz hitnek.
Ezt követően – mondta – az emberi szexualitásról kell tanítani, különös tekintettel a „házasság felbonthatatlanságára, a házasságon kívüli szexuális aktusok alapvetően gonosz voltára, és különösen a homoszexuális aktusok és életmód alapvető gonoszságának egyértelmű kijelentésére.”
Hivatkozott továbbá Ferenc pápa Amoris Laetitia apostoli buzdítására, melynek „kifejezett, azaz a pápa általi visszavonására” van szükség, valamint a Fiducia Supplicans „istenkáromlására”, melyben Ferenc pápa engedélyezte az azonos nemű „párok” megáldását, és amelynek teljes visszavonására van szükség.
Schneider továbbá felszólított arra, hogy a katolikus hit hitelességének megőrzése érdekében „egyértelműen vonják vissza” a hírhedt 2019-es abu-dzabi dokumentumot, valamint a szinodális folyamatot és ennek Ferenc pápa által jóváhagyott hároméves meghosszabbítását.
Azt is sürgette, hogy a következő pápa ismételje meg „Jézus Krisztus egyedülállóságát az emberiség Megváltójaként, valamint azt, hogy Jézus Krisztus és az általa alapított Egyház az egyetlen út az Isten által szánt üdvösséghez.”
Ebben a tekintetben Schneider némi elégedettségét fejezte ki amiatt, hogy Leo május 8-i, a megválasztását követő nyitóbeszédében a világhoz intézett szavai között kiemelten említette Krisztust.
„Ezért félelem nélkül, Isten és egymás kezét fogva haladjunk előre” – mondta Leo az előre megírt beszédben. „Mi Krisztus tanítványai vagyunk. Krisztus előttünk jár. A világnak szüksége van az Ő világosságára. Az emberiségnek szüksége van Őrá, mint egy hídra, amelyen keresztül eljuthat Istenhez és az Ő szeretetéhez.”
Schneider, akit XVI. Benedek pápa 2006-ban kinevezett a kazahsztáni Karaganda egyházmegye segédpüspökévé, majd 2011-ben az asztanai érsekség segédpüspökévé, Ferenc pápaságának idején a katolikus egyház egyik vezető alakjává vált.
Léo pápaságának új témái még csak most kezdenek kibontakozni, és mivel alig egy hete van hatalmon, még nem alakultak ki teljesen.
Úgy tűnik, hogy a pápaságot az előző három pápától átvett számos elem keveréke fogja jellemezni, bár sokan Ferenchez képest nyugodtabb és valamivel ortodoxabb stílust jósolnak.
Egyelőre azonban a pápa még nem hozott döntő lépéseket számos olyan fontos kérdésben, amelyekkel pápaságának első óráiban megismerkedett, többek között a morális zűzzavarsról az egyházban, a Vatikánt gyengítő pénzügyi botrányról és a saját kinevezéseinek kulcsfontosságú aspektusáról.
Forrás angol nyelven
Létrehozva 2025. május 17.