Techno-spiritualizmus: Amikor a MI megpróbálja helyettesíteni Istent

Techno-spiritualizmus: Amikor a MI megpróbálja helyettesíteni Istent

A New York Times, minden forradalmi dolog normalizálója, újabb példát kínál a világ gonoszságba és bizonytalanságba való csúszására. A téma ezúttal „A techno-spiritualizmus kora”. A cikk egy megható példával kezdődik.

“Egy idősebb koreai férfi, Lee úr, blézerbe és nadrágba öltözve, székének karfájába kapaszkodik, és a felesége felé hajol. Drágám, én vagyok az’ – mondja. ‘Régen volt már.'”
„Soha nem gondoltam volna, hogy ez velem fog megtörténni” – feleli könnyek között. ‘Annyira boldog vagyok most
“Mr. Lee meghalt. Az özvegye egy mesterséges intelligenciával működő, falra vetített képmásával beszél.”

Egy antik kísértés

Az ötlet lényege, hogy a felhasználók birtokba vehetik egy személy elektronikus reprezentációját, az úgynevezett „chatbotot”. Ebben az esetben ez megpróbálja lemásolni a felhasználó elhunyt hozzátartozóját. A Times szerint a technológia lehetővé teszi a halottakkal való interakciót. Persze az idézett felhasználó valójában hozzátartozójának elektronikus másolatával beszélget. A cikk szerzője ezt úgy népszerűsíti, mint egy módot arra, hogy feldolgozzuk a gyászt, amit egy kedvesünk elvesztése okoz, és közvetlenül újra kapcsolatba lépjünk egy halottal.

Isten végtelen bölcsességében megtagadja az emberiségtől az újrakapcsolódás képességét. Mindig is fenntartotta a szakadékot az élők és a holtak között, annak ellenére, hogy az okkultisták megpróbálták felforgatni ezt a valóságot.

A technológia megkísérli a lehetetlent

Bár lehetetlen közvetlenül újra kapcsolatba lépni azokkal, akiket szeretünk, sokan használják az elhunyt hozzátartozóhoz kapcsolódó tárgyakat az emlékek felidézésére. Ilyen használatra a történelem során már többször is sor került.

A tizenkilencedik században például a fényképezés segített az embereknek emlékezni az elhunytakra. Egy évszázaddal később a hangfelvételeket akár évtizedekig is ápolhatták, akárcsak a fényképeket, házi videofilmeket, videokazettákat és bármit, amit az akkori technológia lehetővé tett.

Ugyanakkor e technológiák közül még a legjobbak is csak visszaemlékezést kínáltak. Használatuk eredendően elismeri, hogy a folyamatos kommunikáció, mint például egy élő rokon vagy barát esetében, lehetetlen.

Az emberi korlátoknak való ellenállás

Egyes egyének és csoportok azonban mindig is fanyalogtak Isten emberi képességekre vonatkozó korlátai miatt. Innen ered a techno-spiritualizmus felemelkedése.

A legtöbb ember, aki a chatbotok ilyen használatát támogatja, mint például a New York Times cikkének szerzője, azzal érvel, hogy ezek csupán a pszichológiai jólétet segítik. Valóban, sokan többféleképpen használják az internetet az emberi halandóság korlátainak áthágására.

A „techno-spiritualizmus” kifejezésre keresés az interneten számos módszert tár fel.

A gonoszság hirdetői

A kínai internetes cég, a Sohu, bemutatta a „Techno-spiritualizmus felfedezése: Kommunikáció az elhunytakkal a technológia új korszakában”. „Egyedülálló lehetőségeket” látnak „a spiritualitás és a mesterséges intelligencia metszéspontjában”. Érdekes módon a Sohu cikke pontosan arra az interakcióra utal, amely Lee asszony és mesterséges férje között zajlik a fent említett New York Times cikkben. A technológia nemcsak „megkönnyíti a lezárást”, hanem „folyamatos kapcsolatot” teremt. Ez a kapcsolat „hidat képez a múlt és a jelen között, bemutatva az emberiség veleszületett vágyát, hogy kapcsolatot tartson fenn azokkal, akik már elhagyták ezt a világot”. Az eredmény „a technológia és az emberi érzelmek erőteljes keveréke”.

Természetesen, ahogy a TikTok körüli jelenlegi vita is mutatja, a kínai kormány örömmel kihasznál egy látszólag ártalmatlan „alkalmazást”, hogy információhegyeket gyűjtsön össze. Kétségtelen, hogy egy olyan „beszélgetés”, mint amilyen a gyászoló és az álhalott között zajlik, olyan információkat tartalmazna, melyeket a Kínai Kommunista Párt hasznosnak találna, akár Kínában, akár máshol tartózkodik Lee asszony.

Isten trónfosztása

Philip Butler 2022-es esszéje, a „Digitális spiritualitás mint az ellenállás technológiája” , teljesen más síkon mozog. Dr. Butler „A teológia és a fekete poszthumán mesterséges intelligencia rendszerek docense” (Iliff School of Theology, Denver), amely az Egyesült Metodista gyülekezethez tartozik.

Elég egy rövid idézet Dr. Butler cikkéből. „Bármely rendszer (beleértve a biológiai rendszereket is) evolúciójának fenntartása az állandóan változó környezethez kapcsolódó változékonyság közepette az ellenállás egy formája. A halál és a bomlás elkerülése az ellenállás.” (Kiemelés az eredeti cikkben.)

Feltehetően az esszé dátumát tekintve Dr. Butler a Black Lives Matter mozgalom értelmében vett ellenállásról beszél. Hogyan tudna a halál elkerülése ellenállni bármilyen politikai/társadalmi rendszernek? Az erényesek számára a halállal kezdődik az átmenet ebből a tökéletlen világból a Paradicsomba. A valóságban Dr. Butler ellenáll a Ter 3,19-nek: „Arcod verítékével eszed kenyeredet, amíg vissza nem térsz a földbe, amiből lettél. Mert por vagy, és a porba térsz vissza”.

Homo úgy tesz, mint ha Deus lenne

A vita nagy része Yuval Noah Harari 2017-es Homo Deus: A holnap rövid története című könyvével kezdődött. A cím azt az eretnekséget hirdeti, hogy az ember lehet isten. Az Amazonon található leírás szerint Barack Obama, Bill Gates és más nagyságok helyeslően ajánlották a kötetet. A könyv hosszasan tárgyalja a „techno-vallás” nevű ideológiát, amely a techno-spiritualizmus közeli rokona. A könyv összefoglalója a Shortform honlapon dermesztő. „A techno-vallás olyan humanista ideológia, amelyben a technológiát – nem pedig Istent vagy más teista fogalmakat – használják eszközként az emberi értelem- és spirituális üdvösségkeresés kielégítésére.”

A Return to Order szerzője, John Horvat a Homo Deus kritikájában részletesen kifejtette.

“Központi tézise az, hogy minden élet puszta kémiai reakciókra és algoritmusokra redukálható. Egyértelműen kijelenti, hogy ‘az organizmusok algoritmusok. Továbbá azt állítja, hogy nincs lélek, nincs szabad akarat, nincs egységes identitás és nincs örök végzet. Nincs Isten, és a technológia lehetővé teszi számunkra, hogy megkonstruáljuk a saját ‘halhatatlanságunkat, örök boldogságunkat és istenségünket’. Olyanok lesztek, mint az istenek – ez a legújabb technológiai vívmányaink ígérete.

“Itt a technológia nemcsak azzal frusztrál, hogy szorongást okoz, hanem azzal is, hogy megtagadja azt a célt, amelyre teremtve lettünk. Azzal, hogy újrateremtjük magunkat, magunkhoz ragadjuk Isten hatalmát.”

Vajon Isten közbelép?

A Ter11,1-9 elbeszéli az ember első feljegyzett kísérletét, hogy Istenhez hasonlóvá tegye magát a bábeli torony építésével. Hogy véget vessen ennek a proto-forradalomnak, Isten szükségesnek találta, hogy „összezavarja nyelvüket, hogy ne értsék egymás beszédét”. Ezután „szétszórta őket arról a helyről az egész földön”.

Mennyivel szigorúbb lesz Isten, ha az Ő kiszorítására irányuló új kísérlet nagyobb teret nyer? Borzalmas lehet. Természetesen a kár még nagyobb lehet, ha Ő az emberiséget a saját sorsára hagyja.

Forrás angol nyelven

Létrehozva 2025. május 11.