Sólámpa és ezotéria – nem ajánljuk

Sólámpa és ezotéria – nem ajánljuk

Egy régi kedves ismerősöm kért segítséget annak eldöntéséhez, hogy az ajándék kapott sólámpát megtarthatja-e vagy jobban teszi ha rögtön kidobja. A rövid válasz: igaz, hogy nincsenek orvosilag bizonyított előnyei, viszont könnyen elmerülhetünk a tévhitekben, ha elhisszük az energizálásra, színterápiára, bioenergiára vonatkozó ezoterikus hatását.  A szerk. 


Himalájai sólámpák: előnyök és mítoszok

Egyesek azt állítják, hogy a himalájai sólámpák javítják a levegő minőségét, javítják a hangulatot és segítenek az alvásban. Azonban kevés kutatás támasztja alá ezeket az állítólagos egészségügyi előnyöket.

Orvosilag felülvizsgálta: Debra Rose Wilson, Ph.D., MSN, R.N., IBCLC, AHN-BC, CHT – Írta: Helen West, RD – Frissítve: 2022. november 29-én.

A himalájai sólámpák olyan dekoratív lámpák, amelyeket otthonra vásárolhatsz.

Rózsaszín himalájai sóból faragják őket, és úgy gondolják, hogy különböző egészségügyi előnyökkel rendelkeznek.

A sólámpák szószólói azt állítják, hogy megtisztítják az otthon levegőjét, enyhítik az allergiát, javítják a hangulatot és segítenek az alvásban.

Mások azonban megkérdőjelezik, hogy van-e alapja ezeknek az állításoknak.

Ez a cikk a himalájai sólámpákkal kapcsolatos bizonyítékokat vizsgálja, és megkülönbözteti a tényeket a kitalációtól.

Mi az a himalájai sólámpa, és miért használják az emberek?

A himalájai sólámpa úgy készül, hogy egy izzót helyeznek egy nagy darab rózsaszín himalájai só belsejébe.

Különleges megjelenésűek, meleg, rózsaszínű fényt bocsátanak ki, amikor felkapcsolják őket.

A valódi himalájai sólámpák a pakisztáni Khewra sóbányából begyűjtött sóból készülnek. [Ez a bánya 300 km-re található a Himalájától. A szerk.]

Az erről a területről származó sót több millió évesnek tartják, és bár nagyon hasonlít az asztali sóhoz, a benne lévő kis mennyiségű ásványi anyag rózsaszín színt kölcsönöz neki.

Sokan egyszerűen azért döntenek a himalájai sólámpa megvásárlása mellett, mert tetszik a formája, és élvezik a hangulatot, amit a rózsaszín fény teremt otthonukban. Mások eközben csábítónak találják a feltételezett egészségügyi előnyöket.

Összefoglaló

A himalájai sólámpákat a pakisztáni Khewra sóbányából bányászott, ásványi anyagokban gazdag, rózsaszínű sóból faragják. Vannak, akik azért vásárolják őket, hogy díszítsék otthonukat, míg mások úgy vélik, hogy egészségügyi előnyökkel járnak.

Hogyan működik a himalájai sólámpa?

A sólámpák állítólag azért nyújtanak egészségügyi előnyöket, mert „természetes ionizátorok”, vagyis megváltoztatják a keringő levegő elektromos töltését.

Az ionok olyan vegyületek, amelyek töltést hordoznak, mert kiegyensúlyozatlan számú proton vagy elektron van bennük.

Természetes módon keletkeznek a levegőben, amikor a légkörben változások következnek be. Például a vízesések, a hullámok, a viharok, a természetes radioaktivitás és a hő mind levegő ionokat termelnek (1megbízható forrás).

Mesterségesen is létrehozhatók a kereskedelmi forgalomban kapható levegő ionizátorokkal.

Azt feltételezik, hogy a himalájai sólámpák ionokat állíthatnak elő azáltal, hogy vonzzák a vízrészecskéket, amelyek a lámpa melegítésekor sóoldatként elpárolognak, és többnyire negatív ionokat képeznek (2). Ezt az elméletet azonban még nem tesztelték.

Jelenleg nem világos, hogy a sólámpák valóban jelentős mennyiségben termelnek-e ionokat, ha egyáltalán termelnek.

Összefoglaló

A himalájai sólámpák állítólag megváltoztatják a környező levegő töltését azáltal, hogy ionokat termelnek, amelyeknek egészségügyi előnyei vannak. Jelenleg azonban nem világos, hogy képesek-e egyáltalán vagy elegendő mennyiségű iont termelni ahhoz, hogy hatással legyenek az egészségre.

Mik az egészségügyi állítások, és megállják-e a helyüket?

A himalájai sólámpákkal kapcsolatban három fő egészségügyi állítás létezik.

1. Javítják a levegő minőségét

A sólámpákról gyakran állítják, hogy javítják az otthoni levegő minőségét.

Pontosabban úgy reklámozzák őket, hogy jótékonyan hatnak az allergiás, asztmás vagy a légzőszervi működést befolyásoló betegségekben, például cisztás fibrózisban szenvedő emberekre.

Jelenleg azonban nincs bizonyíték arra, hogy a himalájai sólámpa használata eltávolítja a potenciális kórokozókat és javítja az otthon levegőjének minőségét.

Az állítás, hogy jót tesznek a légzőszervi betegségekben szenvedőknek, részben a haloterápia ősi gyakorlatán alapulhat.

Ebben a terápiában a krónikus légzőszervi betegségben szenvedő emberekre állítólag jótékonyan hatású a sóbarlangokban töltött idő, az ottani levegőben lévő só jelenléte miatt.

Bár egyes tanulmányok szerint ez a gyakorlat jótékony hatással lehet bizonyos légzőszervi megbetegedésekre, még több magas színvonalú vizsgálatra van szükség (3megbízható forrás).

Továbbá a nagy mennyiségű negatív ionokat kibocsátó levegő ionizátorokkal végzett tesztek még nem bizonyították, hogy ez jó az asztmásokna, vagy javítják a légzőszervek működését (4megbízható forrás, 5megbízható forrás, 6megbízható forrás).

2. Javíthatják a hangulatot

Egy másik gyakran hangoztatott állítás szerint a himalájai sólámpák fokozhatják a hangulatot.

Egyes állatkísérletek kimutatták, hogy a levegőben lévő nagy mennyiségű negatív ionnak való kitettség javíthatja a szerotonin szintjét, amely a hangulatszabályozásban részt vevő kémiai anyag (1megbízható forrás).

A levegő ionizációjának pszichológiai hatásaival kapcsolatos állításokat vizsgáló régebbi humán tanulmányok azonban nem találtak következetes hatást a hangulatra vagy a jó közérzetre (7megbízható forrás).

A kutatók azonban azt találták, hogy azok a depressziós tünetekkel küzdő emberek, akik nagyon magas negatív ionszintnek voltak kitéve, hangulatjavulásról számoltak be a (7megbízható forrás).

Mindazonáltal az általuk talált kapcsolat nem volt dózisfüggő, ami azt jelenti, hogy az emberek hangulatjavulása nem magyarázható a kapott dózissal. Így a kutatók megkérdőjelezték, hogy a kapcsolat ok-okozati összefüggés volt-e (7megbízható forrás).

Ráadásul nagyon valószínűtlen, hogy a sólámpák bárkit kitehetnek az ezekben a vizsgálatokban használt nagyszámú negatív ionnak.

3. Segíthetnek az alvásban

Tanulmányok még nem vizsgálták a himalájai sólámpák alvásra gyakorolt hatását.

A levegő ionizációjának a relaxációra és az alvásra gyakorolt hatásait vizsgáló 2013-as vizsgálat azonban nem talált bizonyítékot a jótékony hatásra (7megbízható forrás).

Így még ha a sólámpák befolyásolják is a levegő környezetét, nem egyértelmű, hogy ez hatással lenne-e az alvási szokásokra.

Lehetséges, hogy a himalájai sólámpa halvány fényének használata elősegítheti az álmosságot a nap vége felé, ha az helyettesíti az erős elektromos lámpákat.

Ennek oka, hogy a lefekvés előtti erős fény késleltetheti az alváshormon melatonin termelését (8megbízható forrás, 9megbízható forrás).

Ez azonban nem jellemző a sólámpákra, és az elméletet nem tesztelték.

Összefoglaló

A himalájai sólámpák állítólag javítják a levegő minőségét, fokozzák a hangulatot és segítenek az alvásban. Jelenleg azonban kevés bizonyíték áll rendelkezésre ezen állítások alátámasztására.

Vannak-e előnyei a himalájai sólámpának?

Bár néhány egészségügyi állításukat a tudomány nem támasztja alá, a himalájai sólámpáknak más előnyei is lehetnek.

Ezek közé tartoznak:

  • Vonzóak: Ha tetszik a kinézetük, vonzó kiegészítői lehetnek otthonának.
  • Kellemes hangulatot teremtenek: Segíthetnek olyan nyugodt légkört teremteni, amely segít a kikapcsolódásban.
  • Segíthetnek az esti világosság korlátozásában: Ha nehezen tud elaludni, a tompa esti fények használata segíthet gyorsabban elaludni.

Összességében ezek a pontok nagyszerű kiegészítőjévé tehetik otthonának.

Összefoglaló

A himalájai sólámpák hívogatóak, meleg és pihentető hangulatot teremtenek, és segíthetnek a lefekvés előtti ellazulásban.

A lényeg

A himalájai sólámpákkal kapcsolatos egészségügyi állítások mögött nincs bizonyíték.

További kutatásokra van szükség a potenciális egészségügyi előnyeiket övező elméletekkel kapcsolatban.

Forrás angol nyelven


Ajánljuk még kétkedőknek az alábbi cikket:

Index – Tudomány – Mire jó a sólámpa? (2013)

Létrehozva 2024. december 18.