Emberek halászai
Az elmúlt napok vezető hírei a zátonyra futott óceánjáró hajóról szóltak. A kis olasz sziget plébánosának elmondása szerint a szerencsétlenség estéjén az egész lakosság megmozdult és részt vett a bajba jutottak mentésében. Ő is megnyitotta a templom kapuit, hogy a túlélők menedéket találjanak. Az atya meghatottan beszélt a Vatikáni Rádió adásában arról, hogy takarókról gondoskodtak legalább a gyerekek számára és próbáltak mindenben segítséget nyújtani, másnap pedig a szentmisén a kenyér és a bor mellett a túlélők körmenetben vitték a mentőmellényeket is az oltárhoz, így adtak hálát Istennek, akinek életüket, megmenekülésüket köszönhették.
A példát azért említem, mert a mai evangéliumban emberhalászatról hallottunk. Az emberhalászat, amelyre Jézus egykor meghívta tanítványait és amely feladatra ma is hív fiatalokat, napjainkban sokszor az emberek, a bajbajutott emberek mentését jelenti. Azokra az emberekre és családokra gondolok, akinek az élete zátonyra futott, bajba kerültek és most segítségre szorulnak. És nekünk, az Egyház tagjainak kötelességünk segíteni ezeknek az embereknek. Kötelességünk felvállalni az ebben az értelemben vett emberhalászat feladatát.
Az evangéliumi beszámoló szerint a Jézus által elsőként meghívott Péter és András otthagyták a csónakot és a hálót, eredeti mesterségüknek, a halászatnak eszközeit, és rögtön az Úr nyomába indultak, s ugyanígy tett valamivel később a másik két halász, Jakab és János is. Meghívásukhoz elég volt annyi, hogy Jézus meghívja őket az „emberhalászatra”, de eszükbe sem jutott, hogy megkérdezzék tőle, mit is jelent az emberhalászat. Azt tudták, hogy mit jelent a halászat fáradságos munkája, amelyből megélhetésüket biztosították, de arról aligha lehetett pontos elképzelésük, hogy mire hívja őket Jézus. Mindenesetre nyitott szívvel, készségesen fogadták el, hogy Jézus, az első emberhalász és minden emberhalász legfőbb tanítója elsőként őket fogja hálójába. Talán már ekkor megsejtették és példájukból mi is megérthetjük, hogy senki sem válhat igazi emberhalásszá, ha előzetesen nem fogadja el Krisztus hálóját, a szeretet közösségét, az Egyház közösségét, amely összetartja mindazokat, akiket az Úr az emberek megmentésére kiválaszt és hív, valamint azokat, akik az ő szolgálatukat várják.
Amikor újra és újra elolvasom az első apostolok meghívását, mindig elcsodálkozom azon, hogy ezekben emberekben nincs félelem, nincs az aggodalomnak még a nyoma sem, nincs bennük semmiféle bizonytalanság, hanem egyetlen, határozott, nagyszerű döntéssel válaszolnak a hívásra és vállalják az emberhalászatot, mindazt, amire meghívást kaptak. Ugyanezt a bátorságot látom azokban, akik elfogadják napjainkban a papi hivatást. Sok fiatalban látom a vágyat, hogy kilépjenek a középszerűség szintjéről, és látom bennük a szándékot, hogy valami igazán emberhez méltót és Istenhez méltót cselekedjenek életükben. De néha hiányzik belőlük a bátorság és megbénítja őket a félelem. Hiányzik belőlük az, hogy életüket egészen odaadják Istennek, odaadják az emberek szolgálatára.
Néha azt mondják a fiatalok, hogy azért nem vállalkoznak a papságra, mert nem akarnak egyedül élni. De hát nincs is erről szó. Nincs szó magányosságról egy pap életében. Jézus ezt mondta és érdemes pontosan idéznünk szavait: „Jöjjetek velem, és én emberek halászává teszlek titeket.” Jöjjetek velem, éljetek velem! – így szól Jézus hívása. Hogyan lehetne magányos az a pap, akit Jézus a vele való életre hív? Legyenek ma is fiatalok, akik meghallják a mi Urunk hívását és bátran vállalják, hogy Krisztussal mennek, ővele élnek és az ő nevében végzik az emberhalászatot, az emberek mentését!(
(A mai Evangélium hírlevél elmélkedése)
Létrehozva 2012. január 22.