Győztes csapat – leggyengébb láncszem
Egy régi mondás szerint „Egy lánc csak annyira erős, mint a leggyengébb láncszem”. Egy lánc, akár valakinek a csuklójára tekeredik, akár egy agresszív kutyát tart vissza, akár egy nehéz tárgyat függeszt fel, nem tudja betölteni a célját, ha egy vagy több láncszem gyenge. Ugyanez az elv érvényes az élet számos területére – például az erős csapatok felépítésére és fenntartására, akár a sportpályákon és arénákban, akár az üzleti világban.
Egy másik közhely, ami szintén érvényes: „Egy ember nem tud csapatot alkotni, de tönkreteheti azt”. Más szóval, egy csapatban a legtehetségesebb tag sem garantálhatja a sikert, de a csapat egyetlen tagjának kudarca nagyban hozzájárulhat az egész bukásához.
Évekkel ezelőtt abban a kiváltságban volt részem, hogy Brazíliába utazhattam, hogy olyan üzleti vezetőkkel találkozzak, akik meg akarták tanulni, hogyan képviselhetik hatékonyabban Jézus Krisztust ott, ahol dolgoznak. Az egyik találkozásunkkor a labdarugást használtam példaként. Amikor minden játékos egységesen és a kijelölt helyén játszik a pályán, az gyakran győzelemmel jár. Ha azonban akár csak egy játékos is elmulasztja a feladatát – különösen a kapus -, valószínűsíthető a vereség.
Ezt a hasonlatot használva elmagyaráztam brazil barátaimnak, hogy a gyümölcsöző üzleti szolgálat kulcsa az, hogy nem egyetlen személyre támaszkodnak, ahogyan ezt a múltban tették, hanem felismerik a különböző erősségeiket, elnézik egymás gyengeségeit, és meghatározzák, hogyan osszák ki a különböző feladatokat, miközben ugyanazokra a célokra törekednek: bemutatni Jézus Krisztust mint Megváltót és Urat azoknak, akikkel a munkahelyen találkoznak, és segíteni Jézus követőit abban, hogy gyümölcsöző tanítványokká váljanak.
A Biblia nem egy sportkalauz, de sokat mond a csapatmunka fontosságáról. Például:
Minden játékosnak fontos szerepe van a csapatban. Képzeljük el, ha az ütőhangszeresek nem játszanák el a szerepüket Peter Csajkovszkij lelkesítő „1812-es nyitányában”. Vagy ha a zongora két billentyűje szörnyen rosszul lenne hangolva, amikor egy virtuóz zongorista Beethoven „Holdfényszonátáját” játssza. Az eredmény nem lenne jó. „Mert ahogyan a test egy, bár sok tagja van, de a test valamennyi tagja, noha sokan vannak, mégis egy test, ugyanúgy a Krisztus is. (…) Isten szerkesztette így a testet egybe: az alacsonyabb rendűnek nagyobb tisztességet adva, hogy ne legyen meghasonlás a testben”. (Pál első levele a korinthusiakhoz 12, 12-31)
A csapat szükség esetén támogatást nyújt tagjainak. Még egy jó csapatban sem mennek mindig simán a dolgok. Egy küszködő csapattag hasznát veheti a többi tag támogatásának és bátorításának: „Jobban boldogul kettő, mint egy: fáradozásuknak szép eredménye van. Mert ha elesnek, föl tudják segíteni egymást. De jaj az egyedülállónak, mert ha elesik, nem emeli föl senki. (…) Ha az egyiket megtámadják, ketten állnak ellent. A hármas fonál nem szakad el egyhamar.” (A prédikátor könyve 4, 9-12)
Mindenki egyedi módon járulhat hozzá a csapat életéhez. A csapat egyes tagjai nagyobb figyelmet kaphatnak, de a vezérigazgatótól a gondnokig mindenki hozzájárul a sikerhez. Mindannyiukra szükségünk van. „Ne gondoljátok magatokat többnek, mint amennyinek gondolnotok kell, hanem arra igyekezzék mindenki, hogy józanul gondolkozzék az Istentől kapott hit mértéke szerint. Mert ahogyan egy testnek sok tagja van, de nem minden tagnak ugyanaz a feladata, úgy sokan egy test vagyunk Krisztusban, egyenként pedig egymásnak tagjai. Mert a nekünk adott kegyelem szerint különböző ajándékaink vannak, eszerint szolgálunk is…”. (Pál levele a Rómaiakhoz 12, 3-6)
Létrehozva 2025. május 20.