Döntéseink hatása a sikerre
Folyamatosan döntéseket hozunk. Akár a magán, akár a szakmai életünkben mindannyiunknak naponta döntenünk kell arról, hogy mit tegyünk. Attól a pillanattól kezdve, hogy felébredünk, eldöntjük, hogy felkelünk-e az ágyból vagy sem. Aztán kiválasztjuk, hogy milyen ruhát veszünk fel, hogy reggelizünk-e, hova megyünk dolgozni, milyen barátokkal töltjük az időnket, és még rengeteg más, kisebb-nagyobb jelentőségű döntést hozunk.
Sok mindenről nem dönthetünk, például az időjárásról. Azt sem tudjuk eldönteni, hogy mások mit fognak gondolni vagy tenni. De amikor a saját életünkről van szó, minden döntésünkért mi vagyunk a felelősek: Azért, hogy milyen emberek akarunk lenni, a szavakért, amelyek elhagyják a szánkat, az elveinkért és értékeinkért, azért, ahogyan másokkal bánunk, akikkel kapcsolatokat építünk, ahogyan az emberekre reagálunk, és így tovább.
A döntések meghozatala dilemmákat vethet fel: A fiatalok, akik be akarnak illeszkedni a barátaik közé, sok veszélynek teszik ki magukat – a rossznak, a tiltott kapcsolatoknak vagy az egészségtelen helyzeteknek. Sok munkavállaló a munkahelye elvesztésének lehetőségétől félve úgy dönt, hogy figyelmen kívül hagyja vagy kompromisszumot köt
értékeivel, és enged a főnökeik által megkövetelt etikátlan gyakorlatoknak. A szülők rossz döntéseket hozhatnak, és megpróbálnak összebarátkozni gyermekeikkel ahelyett, hogy határokat szabnának és fegyelmet érvényesítenének. Többek között ilyen módon is előfordulhat, hogy nem látjuk döntéseink jelentőségét, és azt, hogy azok hogyan befolyásolnak másokat.
Hogyan sikerülhet jobb döntéseket hoznunk?
A Biblia tele van számos példával a döntéshozókról, némelyikük jó és némelyikük rossz. Az Mózes első könyve 39. részében látjuk Józsefet, akit megkísértett a mestere felesége, de úgy döntött, hogy hű marad Istenhez és a főnökéhez, és inkább hajlandó volt elfogadni a büntetést, mint a gyalázatot.
Dániel próféta könyvében Dánielről olvashatunk, aki nem félt megszegni a király törvényeit, és inkább az oroszlánbarlangot választotta, minthogy abbahagyja az igaz Istenhez való imádkozást. Eszter könyvében Eszter királynőről olvashatunk, aki az életét fenyegető kockázat ellenére beleegyezett, hogy beszéljen a királlyal, és végül
megmentette népét a megsemmisüléstől.
Másrészt Káint irigysége arra késztette, hogy megölje testvérét (Mózes első könyve 4). Jézus elmesélte a tékozló fiú történetét, akinek mindent el kellett veszítenie, mielőtt rájött volna rossz döntésére (Lukács evangéliuma 15,11-32). A rossz döntések végső példáját pedig az Mózes első könyvének 3. részében találjuk. Az Édenkertben Ádám és Éva, annak ellenére, hogy mindenük megvolt, amire szükségük volt, azt választották, ami tiltott volt. Ma is szenvedünk lázadó döntésük következményeitől.
Ha helyes döntéseket akarunk hozni, és sikeresek akarunk lenni az üzletben és a magánéletünkben, bölcsen tennénk, ha a Bibliát használnánk a legjobb útmutatásként, amikor dilemmával szembesülünk, vagy fontos döntést kell hoznunk. Salamon király sok bölcs mondást adott nekünk.
Egyikük így tanít: „Megfontolás őrködik feletted, értelem oltalmaz téged. Megment a helytelen úttól és az álnokul beszélő embertől” (A példabeszédek könyve 2, 11-12).
A Szentíráson keresztül Isten megadja nekünk a siker kulcsát. Kijelenti: „Tanúul hívom ma ellenetek az eget és a földet, mert elétek adtam az életet és a halált, az áldást és az átkot. Válaszd hát az életet, hogy élhess te és utódaid is!” (Mózes ötödik könyve 30, 19).
Az Úr nem hagyott minket sodródni ezen a földön, hanem nekünk adta az Igét. Jézus Krisztus pedig földi élete, tanításai, a bűneinkért való keresztre feszítése és feltámadása által erőt ad nekünk, hogy bölcs döntéseket hozzunk, és sikeres életet éljünk, a munkahelyünkön, otthonunkban és közösségeinkben.
Forrás: keve.org, Monday Manna
Létrehozva 2025. február 20.