Munkád fontos Istennek
Talán Ön egy olyan ember, aki már sok mindent elért; aki állandóan az elismerések özönét kapja a vállalatától – méltatva a teljesítményét. Aki sokszor kapott már előléptetést, sokszor kiemelték szakmai összejöveteleken, és több elismerő oklevele van, mint amennyi elfér az irodája falán.
Aztán persze lehet, hogy Ön nem ilyen ember. Keményen dolgozik, próbálja a legjobbat nyújtani, de az elismerés, ha egyáltalán jut – elég ritka. Legtöbbünk inkább ebbe a második kategóriába tartozik.
Amíg a „szupersztárok”, a kiemelkedően teljesítők és a felsővezetők kapják az elismerést, sokan a virtuális sötétben robotolnak. Néha talán szomorúan eltöprengünk azon, hogy valami hatása van-e egyáltalán a munkánknak, illetve törődik-e egyáltalán valaki azzal, amit csinálunk. Ilyen időszakokban fontos, hogy egy dologra emlékezzünk: nincs abban semmi szégyellnivaló, ha névtelen hősök vagyunk, akiket senki sem vesz észre. Valójában, a névtelen hősök azok, akik miatt a gépezet olajozottan működik.
Volt Önnek valamikor ízületi sérülése – kifordult térd, kificamodott hüvelykujj? Nekem már volt mindkettő. A sérülések előtt sohasem foglalkoztam a bal térdemmel vagy a jobb hüvelykujjammal. Amikor azonban olyan fájdalmat éreztem a térdemben, mintha valaki egy hosszú tűt döfne bele, vagy amikor egy egyszerű ajtónyitás is gondot okozott a jobb kezemmel – akkor azonnal észrevettem mindkettőt. Az egészséges, működő ízületekről nem kell tudomást vennünk.
Vegyük a zenekar példáját: amikor harmonikusan együtt játszanak, akkor az egyes hangszerek nem tűnnek ki, hacsak a zenészeknek nem kell szólót játszaniuk. Egy szimfónia közepén, ha észrevesszük a hegedű vagy a fuvola hangját, amikor nem kellene azt külön hallani, akkor tudjuk, hogy valami nem stimmel.
Ez az egyik oka annak, hogy sok ember nem kap túl gyakran figyelmet a munkahelyén. Gyakran úgy végzik a munkájukat, hogy nem irányítják magukra a figyelmet, hacsak nem követnek el hibát, ami meglátszik az összteljesítményen. Az egyik főnököm így fogalmazta ezt meg: ha nem hall semmit felőlem, akkor azt feltételezheti, hogy minden rendben van. Ez lehet, hogy nem túl megerősítő azok számára, akik időnként bátorításra vágynak, de ez a valósága a mai üzleti és szakmai világnak. A mondás így szól: a csikorgó kereket szokták csak megkenni.
Szóval, hogyan is reagáljunk, ha úgy érezzük, hogy nem becsülnek meg minket vagy alulértékelnek? A Bibliában találhatunk néhány javaslatot, hogy mire fókuszáljunk.
Emlékezzünk arra, hogy egy nagyobb egész részei vagyunk. Ha nem emelnek ki minket a példamutató teljesítményünkért, akkor is bizonyosak lehetünk abban, hogy fontosak vagyunk a végeredmény, az egész teljesítmény szempontjából. Az emberi szív nem tud a tüdő vagy az agy nélkül működni és ez fordítva is igaz. „Mert ahogyan a test egy … Ha a test csupa szem, hol lenne a hallás? Ha az egész test hallás, hol lenne a szaglás? Márpedig Isten rendezte el a tagokat a testben, egyenként mindegyiket, ahogyan akarta. Így bár sok a tag, de egy a
test.” (Kor 1,12:12-20)
Ismerjük fel, hogy szükségünk van egymásra. Ahogy az egész vállalatnak szüksége van a mi hozzájárulásunkra, hasonlóképpen mi is nyerünk mások hozzájárulásából és ezért értékelnünk kell azt. „Jobban boldogul kettő, mint egy, fáradozásuknak szép eredménye van… Ha az egyiket megtámadják, ketten állnak ellen. A hármas fonál nem szakad el egyhamar.” (Prédikátor könyve 4:9-12)
Ébredjünk rá arra, hogy a munkánk fontos, számít Istennek. Hogy újra a zenekar példáját használjam, néha el kell fogadnunk a helyzetet, hogy kizárólag a Karmesternek, egy egyszemélyes közönségnek játsszunk – Istennek. De ez az, amire igazán szükségünk van. „Amit tesztek, lélekből végezzétek úgy, mint az Úrnak, és nem úgy, mint az embereknek, tudván, hogy viszonzásul az Úrtól fogjátok megkapni az örökséget.” (Kol 3:23-24)
A KEVE Társaság a CBMC International és az Europartners társszervezete
Monday Manna
Létrehozva 2013. június 4.