A gondoskodó vezető
A közelmúltban meglepő olvasmányélményem volt részem, Márai Sándor Füveskönyvét lapozgatva. A sok filozofikus írás után egyszer csak – az 51. pontban – arról ír Márai, hogy együnk sárgarépát, mert „a finomra reszelt, citromlével megöntözött nyers sárgarépa nemcsak üdítő étel, hanem nyugtatja az idegeket, így különösen a szemidegeket.”
Meghatott, hogy Márai nemcsak a bölcselkedéseit akarja megosztani velünk, hanem gondol olvasói jólétére, és papírra veti az egészséges étkezésre nevelő tanácsait is.
E gondoskodó sorokat olvasva eszembe jutott Pál apostolnak lelki gyermekéhez, Timóteushoz írt leveléből a következő rész: „Ezután ne csak vizet igyál, hanem – gyomrodra és gyakori gyengélkedésedre való tekintettel – élj egy kevés borral is.” (Pál első levele Timóteushoz 5, 23.). Nagyon kedves számomra ez a mondat, hiszen annyira emberi, és annyira hűen fejezi ki az apostol személyes szeretetét.
Érdekes, hogy ezek a mindennapos egészségvédelemmel kapcsolatos mondatok mindkét írásban nagyon komoly részek után következnek, és nem csak úgy mellékesen, a könyv, illetve a levél végére biggyesztette jó tanácsát az írófejedelem, illetve az apostol. Ez minden vezetőt arra figyelmeztet, hogy a vezetés nemcsak szakmai útmutatást, gondos szabályozást és rendszeres beszámoltatást jelent, hanem gondoskodást is munkatársaink alapvető személyes szükségleteiről. Például arról, hogy jó legyen a világítás, működjön a büfé, a dolgozók akkor tudják kivenni a szabadságukat, amikor az a családi programjaikhoz illeszkedik. És még folytathatnám a sort. A gondoskodás nem mellékes vezetői teendő, hanem a vezetőnek a szakmai iránymutatással és az erkölcsi példaadással egyenrangú feladata.
A munkahelyi egészségvédelemnek, a szabadság kiadásának vannak kötelező előírásai. Ezek betartása és betartatása a vezető alapvető kötelessége. Néha azonban apróságokon múlik, hogy a munkavállaló jól érzi-e magát a munkahelyén vagy állandó stresszben végzi a munkáját. Én például vezetőként igyekeztem az értekezleteket nem a munkaidő kezdetére, hanem negyedórával későbbre tenni, hogy ne összeszorult gyomorral essenek be a megbeszélésre azok az anyukák vagy apukák, akiknek munka előtt még a bölcsödébe, óvodába kellett kísérniük gyermeküket. Sokgyermekes vezetőként ennek a fontosságát magamtól felismertem. Arra azonban csak évtizedes vezetői munka után, egy véletlen során jöttem rá, mennyire fontos, hogy munkatársaimat a saját hivatali szobájukban is felkeressem, és személyesen győződjek meg munkakörülményeik megfelelőségéről. Saját figyelmetlenségemből kiindulva, úgy látom, célszerű, ha a vezető lajstromba veszi, melyek azok területek, amelyeken különösen indokolt odafigyelnie munkatársai személyes szükségleteire, és aztán e listát szem előtt tartva végzi munkáját.
Keresztyén vezetőként olykor azon sopánkodunk, hogy nem vagyunk versenyképesek riválisainkkal szemben, mivel erkölcsi törvényeink sok olyan „trükközést” tiltanak, amit ők lelkiismeret-furdalás nélkül megtesznek. Pál apostolnak – e kiemelkedően sikeres vezetőnek – a példája azt mutatja, hogy nekünk is vannak hatékony erőforrásaink. Az egyik ilyen a munkatársaink irányába tanúsított gondoskodó szeretetet. Miért? Azért, mert munkatársaink sokkal elkötelezettebben és eredményesebben végzik majd munkájukat, ha gondoskodunk róluk, azaz ha munkakörülményeik megfelelőek, ha ki tudják pihenni magukat, ha nem okoz számukra állandó fejfájást a munkahelyi és a családi kötelezettségek összehangolása.
Forrás: Monday Manna – A KEVE Társaság a CBMC International és az Europartners társszervezete
Létrehozva 2014. augusztus 16.