Mit szólna Aquinói Tamás a mesterséges intelligenciához?
Aquinói munkássága rávilágít a mesterséges intelligencia mély filozófiai és etikai aspektusaira.
Mit gondolna Aquinói Tamás a mesterséges intelligenciáról (AI), és mit gondol egy nagy nyelvi modell Aquinói Tamásról? Egy német teológus szerint a katolikus szent és egyházdoktor hozzájárulhat a mesterséges intelligencia kockázatairól és a társadalomban betöltött szerepéről szóló kortárs vitákhoz.
A CNA Deutsch, a CNA német nyelvű hírpartnerének adott interjújában Thomas Marschler, az Augsburgi Egyetem dogmatikai tanszékének vezetője elmondta: „Természetesen Tamás nem láthatta előre, hogy a világ technológiája hogyan fog fejlődni a születése óta eltelt 800 év alatt. Az ő korában senki sem tudta volna elképzelni, hogy egyszer majd olyan gépeket találnak fel, amelyek a számítástechnika segítségével az intelligens emberi lényekhez hasonló módon oldanak meg problémákat, vagy akár felül is múlják azokat.”
Bár Szent Tamás műve nem tartalmaz közvetlen kijelentéseket a mesterséges intelligenciáról – ahogy egyébként az űrutazásról vagy a kvantumfizikáról sem -, Aquinói műve rávilágít a mesterséges intelligencia mély filozófiai és etikai aspektusaira, mondta a német teológus.
„Például amikor a mesterséges intelligencia jelenségét erős érvként használják az emberről alkotott naturalista felfogás mellett – Tamás megmenthet minket a téves következtetésektől a szellem-lélek természetéről és képességeiről, a szellemi tudat egyediségéről és személyes hordozójáról szóló meglátásaival” – mondta Marschler a CNA Deutsch számára.
Szent Tamás arra is ösztönzi a katolikusokat, hogy „gondolkodjanak el azon, hogy ami technikailag megvalósítható, az mindig az-e, amit cselekedeteinkben meg kell valósítanunk” – tette hozzá.
Nem mindig a legújabb technológia az, ami segít abban, hogy elérjük életünk igazi célját, hogy jó és boldog emberekké váljunk, mint olyan emberek, akik lelkükben Isten képmásai.
Aquinói Tamást „angyali doktornak” nevezik erényei, különösen tisztasága és elmélyült szellemi munkássága, valamint az angyalokról szóló átfogó teológiai írásai miatt.
Marschler megjegyezte, hogy az interneten már léteznek olyan chatrobotok, amelyek Aquinói Tamás szerepében a mesterséges intelligencia segítségével válaszolnak a kérdésekre. „Azonban még mindig Tamás műveinek elolvasása a legjobb módja annak, hogy igazán megismerjük őt” – mondta.
‘Eléggé előremutató fickó’
Amikor a ChatGPT-t arról kérdezzük, hogy mit tart Aquinói Tamásról, a válasz lényegre törő: „Aquinóit a nyugati filozófia és teológia egyik korszakalkotó alakjának tekintem, aki különösen az arisztotelészi filozófia és a keresztény tanítás integrálásáról ismert, ami az ő korában úttörő volt”, hozzátéve, hogy „továbbra is nagy hatással van a keresztény teológiára és filozófiára.”
A Grok chatbot az X-en, amikor szórakoztató üzemmódban van, másképp vélekedik Aquinóiáról: „Úgy gondolom, hogy jelentős hozzájárulást tett a filozófia és a teológia területén” – mondta Grok. „Ugyanakkor el kell ismernem, hogy bizonyos témákról, például a nőkről és az eretnekekről alkotott nézetei modern szemszögből nézve nem voltak ideálisak. De senki sem tökéletes, nem igaz? Figyelembe véve azt a kort, amelyben élt, eléggé előremutató fickó volt.”
Szent Tamás újjáéledése
Aki Aquinói tényleges gondloataival szeretne találkozni, annak Marschler a washingtoni Thomistic Institute YouTube-csatornáját és munkáját ajánlja, hangsúlyozva, hogy „a thomista örökséget ápoló és fejlesztő dominikánusok Franciaországban és Olaszországban is aktívak” .
„A thomista gondolkodás iránti újraéledő érdeklődés, különösen az angol nyelvű világban, Aquinói tanításainak tartós aktualitását jelzi” – tette hozzá Marschler.
Aquinói munkásságának szélesebb körű hatásáról elmélkedve Marschler kiemelte Aquinóinak az egyház doktoraként való elismerését.
„1323-as szentté avatása és 1567-es egyháztanítóvá nyilvánítása elismerte tekintélyét, mint ‘egyetemes tanítót’. Más teológiai iskolák némi ellenállása ellenére Aquinói gondolkodása olyan mélyen formálta a katolikus teológiát, hogy az olyan kortárs teológusok, mint Yves Congar vagy Karl Rahner megértése szinte lehetetlen az Aquinói Tamásra való hivatkozás nélkül.”
Forrás angol nyelven
Létrehozva 2025. január 31.